| vladturcuman a întrebat:

am acasa un calculator mai vachi... nu-l am mai folosit de vreo 3-4 ani, si in sfarsit am vrut sa il repun in functie. am instalat windows 7 si cand m-am logat, cand am vrut sa ii schimb rezolutia la monitor, am vazut ca singura optiune este cea de 800x600. am incercat sa ii instalez drivere la placa video dar nimic... m-am gandit ca poate ma ajutati voi. am urmatoarea configuratie:
placa video: winfast a340
ram: 2 gb
si monitor Samsung 970p

Răspuns Câştigător
| VirusS97 a răspuns:

Hdd'u omule. Câtă memorie internă ai? Spune-mi ca să iţi spun dacă poţi băga xp. Sfatul meu e să bagi xp'u cu încredere. 7'le e putin cam mult...iar cu versiunea de linux de care zicea "lupuldepenet", faci ce vrei, dar e cu totul alt sistem de operare pe care probabil nu il stii folosi. ps: nu stiu ce poate avea rezolutia cu windowsu, dar baga xp si vezi apoi. Sau instaleaza acu cat ai 7, corect driverele de la placa video. Ala ar fi motivul principal. Pace!

21 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

De la xp ia-ți gândul de ce?
citește aici:http://www.microsoft.com/en-us/windows/enterprise/endofsupport.aspx
La care se adauga faptul ca numai Windwos XP contrafăcut se mai găsește și ăla din surse ilegale, deci trebuie să fii complet inconștient ca să folosești un astfel de sistem de operare, nu confunda cu Xp pirat.Nu e tot una.
Dacă tot vrei să îl reînvii încearcă WinuX de la mine de pe site.O să lucreze minunat pe ce hardware are calculatoarul, deoarece această distribuție linux e conceputa pentru a rula pe hardware vechi, și este menținuta de către mine.PS are și suport tehnic, deci ceea ce știai despre linux este istorie.Succes

| vladturcuman explică (pentru DeyCj):

Ok imi dai un link de download te rog?

| DeyCj a răspuns (pentru vladturcuman):

Https://sites.google.com/site/lupusinguraticlinux/distributii-proprii-1
Ceea ce știi de la Xp este istorie.Vezi aici:
https://sites.google.com/site/lupusinguraticlinux/distributii-proprii-1
ai și o prezentare și detaliile de download.Succes și nu uita să parcurgi pașii sin suportul tehnic. WinuX nu e XP, deci ceea ce știai depre asta e istorie. Aplicați găsești în centul de aplicații.Succes

| VirusS97 a răspuns (pentru DeyCj):

Lol, frate. De ce nu poate omu să instaleze xp'u? Nu ştiu cine mai vinde în ziua de azi lincenţe la xp, dar totuşi "piratat" adică fără licenţă ce are? Nu işi face update'urile atâta tot, pe care oricum NU le făcea! Un mod prost să îţi promovezi "marfa", scuze.

| vladturcuman explică (pentru DeyCj):

Cum pot sa bootez de pe el ca am descarcat.iso, am arso pe dvd si nu imi booteaza
cum pot sa fac?

| DeyCj a răspuns (pentru vladturcuman):

Depinde cum ai scris ISO-ul pe cd. Daca l-ai scris la viteză mare ai șnase să nu buteze ca opticul nu îl va citii.De asemenea nu exclud nici faptul ca nu ai apăsat F11 sau F9 pentru a selecta dispozitivul de butare, sau nu ai setata din BIOS să buteze prima de pe USB.

| vladturcuman explică (pentru DeyCj):

Am scris-o cu nero la viteza de 4x si da, i-am dat sa booteze de pe dvdsi apare "_"
si tot sa aprinde se stinge se aprinde se stinge etc si nu se mai intampla nimic; unitatea optica e buna, mi-a mai bootat si alte dvd-uri

| DeyCj a răspuns (pentru VirusS97):

„De ce nu poate omu să instaleze xp'u? Nu ştiu cine mai vinde în ziua de azi lincenţe la xp, dar totuşi "piratat" adică fără licenţă ce are? Nu işi face update'urile atâta tot, pe care oricum NU le făcea! Un mod prost să îţi promovezi "marfa", scuze. "

1. Ceva normal Windows-ul e proprietatea Microsoft-ului, nici de cum a ta, celui ce i-o furi și i-o încalci invocînd tot felul de scuze tîmpite din care una e că nu sunt bani.Nu e scuză, sunt sisteme de operare legale și gratuite ce fac același lucru. vrei gaming plătești. Microsoft va face ce vrea și cînd vrea cu Windows-ul.Că voi îi opriți actualizările e pur și simplu o dobitocie ceea ce faceți, că numa prin automatic updates nu vă prinde Microsoft ca furați, ci chiar printr-un back-door ce exista activ în Windows Xp și desăvârșit în Windows 8, pe care începeți să îl tratați eronat ca pe Xp.Dar ce voi nu știți îi că de data asta Microsoftu va coace o surpriză.
2. Bați câmpii. Ceea ce i-am recomandat nu e „marfă" așa cum zici ci e un Xubuntu optimizat pentru hardware vechi.Crezi că aiurea rulează în prezent pe 20 de calculatoare casnice, 2 de firmă și un server ce inițyial au avut Windows Xp.Că e rău? Plus că e gratis și legal, că e oppen source.De ce să furi când poți folosii ceva legal și gratis ce face acealși lucru? Că nu scrie Microsoft pe el si că nu te mai crezi hacker(în realitate hacher) că furi? Astea-s prostii de ciobani cibernetici.
Tehnologia evoluază numai mentlitatea românului nu.

| DeyCj a răspuns (pentru vladturcuman):

Interesant

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

Am instalat WinuX și pe un P3 cu 512 mb ram și nu am avut prbleme.

| vladturcuman explică (pentru DeyCj):

La mine nu vrea sa booteze. deci:
1) am descarcat imaginea iso
2) am ars-o pe un dvd
am vazut ca este si un.m5d ce e cu ala trrb sa il includ si pe el?

| VirusS97 a răspuns (pentru DeyCj):

Frate.
Ce ai spus tu:
1. Teoria chibritului, apa caldă sau mersu' pe jos
2. Schimbi subiectul, ce legătură are "hackeru" cu asta? E aiurea. Auzi poate omu nu vrea să utilizeze PC-ul ca un calculator "casnic", mai vrea şi jocuri. Având în vedere că l-am întrebat de cât are hardul şi nu a ştiut să îmi răspundă... închei aici.
Ps: pe un laptop mai vechi, da şi eu folosesc linux (doar pentru browser, poze etc.) şi da recunosc interfaţa e mai primitoare...da tot windowsul e baza.

| vladturcuman explică (pentru VirusS97):

Hdd-ul e de 600 gb scuze am uitat sa mai raspund

| DeyCj a răspuns (pentru vladturcuman):

Nu.E fişierul de verificare a imaginii ISO.

| vladturcuman explică (pentru DeyCj):

Imi scrie:
"edd: error 8000 reading sector 1626
vesamenu.c32:not a com32r image"

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intra aici:
http://www.ma-config.com/en
Dai: "Start the detection"
O sa-ti ceara sa sa instalezi un programel. Dupa ce-l downloadezi il instalezi dai iarsi "Start the detection"si dupa ce termina intri in "My drivers". Acolo vei gasi driverele pentru tot ce ai in computer. Care-s cu galben nu le ai instalate. Care-s cu verde ale tale sunt vechi si le poti instala pe cele noi care se afla acolo.
Daca nu apar inseamna ca sunt instalate bine.

| VirusS97 a răspuns:

Intaleaza xp-ul mai bine daca e vechi. Ce procesor ai? Hard?

| vladturcuman explică (pentru VirusS97):

Pai... am procesor amd athlon xp
placa de baza Asus a7v600
prin hard nu stiu la ce te referi.
imi spui si mie un kit ok pentru xp ca nu am gasit unul bun
mersi

| DeyCj a răspuns (pentru VirusS97):

Lasă românismele.XP e cam istorie.Citește aici:
http://www.microsoft.com/en-us/windows/enterprise/endofsupport.aspx
Pentru cei ca tine Microsoft și gașca lui adica producătorii de hardware și aplicații are o surpriză din 9 Aprilie, adică nu vreți va obligăm.Deci nu văd sensul pentru care să își instaleze xp, numai din cauza românismelor că Linux e rău, etc. Ceea ce știți voi cei ce aveți creierele spălate de Microsoft și cu mentalitați în gen Xp cu Sp 2 e cel mai bun(real cretinătate, ca SP2 nu mai are suport tehnic, adică nimic compatibil cu el de 10 luni) e istorie de 14 ani.

| VirusS97 a răspuns (pentru DeyCj):

Dada e istorie. E cel mai utilizat sistem de operare in 14 ani pentru desktop. Nu vad cum ma poate obliga laughing

| VirusS97 a răspuns (pentru vladturcuman):

Hdd'u omule. Câtă memorie internă ai? Spune-mi ca să iţi spun dacă poţi băga xp. Sfatul meu e să bagi xp'u cu încredere. 7'le e putin cam mult...iar cu versiunea de linux de care zicea "lupuldepenet", faci ce vrei, dar e cu totul alt sistem de operare pe care probabil nu il stii folosi. ps: nu stiu ce poate avea rezolutia cu windowsu, dar baga xp si vezi apoi. Sau instaleaza acu cat ai 7, corect driverele de la placa video. Ala ar fi motivul principal. Pace!

| vladturcuman explică:

Apropo daca ii instalez xp-ul e mai bine?