| Tataru22 a întrebat:

Am achizitionat aceste casti scorpion steel H8329 cu un kit 4 in 1, si faza e ca dupa aproximativ 1 an de folosire nu imi mai merge microfonul de cand am mutat castile in mufele din spate cele din placa de baza, inainte cei cu care vorbeam pe skype-discord se plangeau deoarece auzeau un barait.

1 răspuns:
| LinxCont a răspuns:

Presupun ca s-a rupt firul care face legatura cu microfonul.
Solutia e repararea castilor sau inlocuirea lor.
Se mai pot incerca si alte casti la acelasi calculator sau se pot proba aceste casti la alt calculator, pentru a vedea unde e defectiunea.
Placa de sunet integrata in placa de baza poate fi cauza unui sunet de calitate proasta din cauza curentilor care circula prin placa si din cauza unei proiectari proaste. Se poate incerca folosirea unei placi de sunet pe USB care fiind situata in exterior, e mai izolata si poate avea un sunet mai bun.
Exemple de placi de sunet pe USB:
http://www.okazii.ro/cautare/placa+sunet+usb.html?sort=pret_asc

http://www.pcgarage.ro/placi-de-sunet/filtre/general-interfata-usb/