| MitroKta a întrebat:

Am achizitionat recent un hdd extern teamgroup 500gb usb 2.0 si nu mi-l citeste calculatorul. Am fost cu el la un prieten si lui i-a mers foarte bine. Am instalat si un windows pe el. Si la mine nu merge. Nu gasesc care e problema. S-ar putea sa fie de la usb-urile mele? Are cineva vreo idee?
Merci happy

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Deci am ajuns la solutia care nu-mi place mie! instaleaza windows din nou (vezi sa iei un windows bun si nu ii face update-urile deocamdata) introdu HDD si vezi daca merge! daca merge fa update-urile si apoi foloseste o cheie de activare pentru windows-ul tau (doar sa stii sa folosesti key-ul... daca nu stii nu-i mai face update desii ai putea sa le faci pe primele 43 paraca sunt) Bafta! (Nu are cum sa nu mearga daca ai windows bun)

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Cu hardul extern pornit si pus in portul usb, da-i un restart la calculator. Spune apoi daca ti-l vede sau nu.
spune ce scrie cand il conectezi? si unde nu il vezi? ai cautat in Disk manager? in My computer? cate partitii ai facute? poate hardul e partitionat cu aceeasi litera si nu o vede sistemul! Ce partitii ai acum?(ca litere). Ai partitionat hardul? E posibil ca win tau sa ii aloce, din nu stiu ce motive, una din literele pe care tu le ai deja, presupunind ca ai partitii de sistem C si D, si cd/dvd E.Dezansambleaza temporar partitia E(ma rog cd. dvd-ul), apoi pune din nou USB-Hdd in laptop, eventual restart.Asta e valabil in cazul in care acel hard extern e functional! uita-ta daca e partitionat in disk manager, iar daca nu e partitionat atunci il partitionezi si il formatezi dar sa nu uiti ca vei pierde datele.
deci uite-te prima data in Disk manager!

neluL
| neluL a răspuns:

Daca l-ai gasit in disk manager da-i dublu clik pe el si activeaza-l de acolo! Click Dreapta pe My Computer
Du-te la "Storage" - "disk Management"
Selecteaza litera drive-ului si schimb-o cu oricare alta litera care nu este data in folosinta deja, oricare in afara de B si Z... spune-mi daca a functionat Daca nu merge activat de acolo trebuie sa reinstalezi windows! (imi pare rau sa-ti spun asta...la mine e ultima varianta sa reinstalezi windows) Succes!

| yoo23 a răspuns:

Poate nu e combatibil cu celelalte piese...

| MitroKta explică:

Pentru "neluL":
deci : cand il conectez prin usb imi apare in bara jos in dreapta mesajul " Found New Hardware Disk Drive" si cand intru in my computer mi-l arata asa " Removable Disk(Ghappy". Hardul are o singura partitie pa care am instalat win 7. L-am testat la un prieten si lui ii merge ok.

| MitroKta explică:

Pai de fapt nu mi-l vede in disk management. Am crezut ca mi-l vede dar si acolo imi zice doar in dreapta jos "Removable(zhappy" ( "z" din cauza ca i-am schimbat litera) dar nu se intampla nimic cand dau dublu click pe el si in my computer tot "removable disk" imi apare. Cand vreau sa il deschid tot asa im zice "insert a disk into drive z". Oricum mai incerc si sa bag windowsul poate reusesc. straight face

| MitroKta explică:

Am bagat windows xp sp3 e activat si tot aceeasi problema. Nu stiu ce sa ii mai fac. Merci pentru sfaturiwinking