| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a întrebat:

Salut TPU, am o problema cu pc-ul cand il aprind nu se aprinde si monitorul doar pc-ul, e bagat bine in priza, am verificat tot in el merge si monitorul, merge placa de baza, placa video, tot merge. Care ar fi problema? De ce nu se aprinde cu monitor cu tot?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ai facut flash la BIOS?

| Yulian_Crystian_1995_Sjwv explică (pentru doctorandus):

Imi poti detalia putin te rog!

| doctorandus a răspuns (pentru Yulian_Crystian_1995_Sjwv):

Facut flash la BIOS nu e pentru niznai.

https://www.youtube.com/watch?v=IRSyi6aUQiI

| NLS a răspuns:

Verifica RAM-ul, daca monitorul ramane complet negru/intra in standby imediat dupa ce se apasa butonul de pornire al unitatii.

Schimba placutele intre ele, incearca pe rand cu cate una, etc.

Si daca tot nu functioneaza, imprumuta sau fa rost pentru test, de un alt cablu de semnal (cablul dintre monitor si unitate: VGA, DVI, HDMI, DP...)

| Yulian_Crystian_1995_Sjwv explică (pentru NLS):

Am schimbat si placutele am pus inca o alta placuta pe care o aveam si nimic