| Neamiticahfdn a întrebat:

Am aprins pc-ul si arata ca windows se pregateste nu inchideti calculatorul, a stat cam o ora, si am facut un restart, si acum nu se mai aprinde de loc, pc-ul se aude cum lucreaza, dar pe ecran nu arata nimic, am scos plava video la fel nu merge, ce ar putea avea, ma scuazti se greselile facute

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La pornirea calculatorului, in mod normal, Led-urile din tastatura trebuie sa sclipeasca de doua ori (la alimentare si dupa terminarea auto-testarii placii de baza), dupa care se aude un beep in difuzor, la pornire.

Daca nu arata nimic pe ecran, atunci verifici asa:

1. Cablul video (spre monitor) sa fie conectat bine la ambele capete. Scoti si bagi inapoi bine mufele.

2. Scoti si bagi inapoi, pe rand placa video si memoriile RAM. Pornesti calculatorul si cand placa video sau toate memoriile sunt scoase si va trebui sa auzi o serie de "beep"-uri. Daca nu se aud, atunci nu ai difuzor/beeper montat sau placa de baza nu functioneaza.

3. Deconecteaza cablurile de la hard disk-uri, unitatea CD/DVD, precum si alte eventuale conectate la sursa de curent (mai putin pe placa de baza).

4. Schimba sursa de alimentare (cu ceea din PC-ul vechi).

| Neamiticahfdn explică (pentru Bula):

Deci am scos placa video, ram-ul, dar fara ram se stinge pc-ul, cat timp este pus functioneaza, iqr daca il scot se stinge brusc,

| anonimg a răspuns:

Cred ca este nevoie de reinstalarea windows-ului.
Daca nici dupa aceea nu merge, atunci hard-ul este de vina si trebuie inlocuit: https://www.emag.ro/......priceasc/c

| Neamiticahfdn explică (pentru anonimg):

Am un pc mai vechi, si am pus hardul la asta nou si la fel nu merge, deci nu e de la hard

| anonimg a răspuns (pentru Neamiticahfdn):

Cu pc-ul scos din priza scoate placa video si pune-o la loc; si la fel faci si cu placutele de memorie ram. Asigura-te ca le-ai apasat cu putere in slotul lor.
Fara placa video nu poate aparea ceva pe monitor. Verifica si cablul vga sau hdmi ca este conectat bine la monitor si la placa video.

| Neamiticahfdn explică (pentru anonimg):

Deci, am scos am pus la loc placa video, dupa am scos ram-ul (am o placuta de 4gb) am pus la loc, am scos bateria am pus-o la loc, intai le-am lasat cam 2-3minute dupa le pusesem la loc, cablul este pun, deoarece la vechiul pc porneste cu acest cablu, mai stii ceva ce sa-i fac?

| anonimg a răspuns (pentru Neamiticahfdn):

Verifica cablul dintre monitor si placa video ca sa fie conectat bine.

| Neamiticahfdn explică (pentru anonimg):

Este bine conectat.dar tot nu merge, daca tot nu stiu ce sa-i fac o sa-p duc maine la service ca are garantie

| Bula a răspuns (pentru anonimg):

Daca pe ecran nu arata nimic, atunci cum sa instaleze windows-ul?

| Neamiticahfdn explică (pentru anonimg):

Deci cand cablul nu este placa video scrie no cable conected, iar cand pun cablul scrie no signal detected,...

| Neamiticahfdn explică:

Nu era o problema cu componentele, de vina era windoows-ul, cica era o problema de la update, l-am dus la service si mi l-au reparat. Oricum mersi mult de raspunsuri.

| Leonard_Mîrț_1999 a răspuns:

Eu cred ca e de la windows, incearca sa ii dai cuiva hard disk ul sa iti reinstaleze windowsul

| Bolboceanu_Petre_2001 a răspuns:

Mai intai incearca sa reinstalezi win-ul!
Daca nu merge, schimba sursa!

| Bula a răspuns (pentru Bolboceanu_Petre_2001):

Cum sa instaleze windows-ul daca pe ecran nu arata nimic?