| Saitam a întrebat:

Salut am si eu un calculator si i-am schimbat de curand memoria RAM, eu aveam 2 GB si i-am bagat in total 4 GB,si am vrut sa schimb procesorul dar dupa ce am facut schimbul cand am aprind calculatorul nu se aprinde monitorul...pc-ul merge numai ca nu clipeste acel buton verde ci ramane aprins si se aude pc-ul am verificat firele am scos si bagat inapoi memoria RAM, placa video....nu stiu ce are..Va rog ajutor numai cei care sunt specializati ca sa nu il stric de tot!

9 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Păi nu se-nţelege ce anume ai schimbat. Doar memoria RAM sau nu a mers după ce ai schimbat şi procesorul?

Vezi că RAM-ul ăla nu se ia pe ochi frumoşi. Trebuie să fie de acelaşi tip şi frecvenţă cu RAM-ul pe care deja îl ai şi să fie suportat de placa de bază. Nu poţi lua ceva aşa... că vrei tu.

| Jipa95 a răspuns:

Si noi de unde sa stim ce procesor ai schimbat tu cu cel vechi, si mai ales ce placa de baza are pc-ul respectiv. Da mai multe detalii.

| OldSoul a răspuns:

Salut poti fii mai explicit? Spune exact ce/cand ai inlocuit, incearca sa pui procesorul vechi/placa de ram veche sa vezi daca se rezolva problema(problema ca a ta am avut si eu cand aveam pusa una din placute arsa, e posibil sa fie si de la procesor), in caz contrar e posiblil sa fie placa video defecta sau chiar slotul.
PS: Ai buzzerul de la unitate activat? Daca da cand pornesti nu tipa?

| valentin75 a răspuns:

Salut! Daca ai schimbat procesorul trebuie sa reinstalezi sistemul de operare! Computerul nu mai functioneaza cu vechiul sistem de operare. Daca ai schimbat memoria si nu ai verificat compatibilitate cu placa de baza poti reveni la cea veche (pana te lamuresti). Pe la procesor... sper ca ai pus pasta!

| Saitam explică:

Deci,eu am un procesor Intel Pentium Dual Core 2.0 GHz si am vrut sa pun unul Intel Pentium Quand Core 3.2 GHz.
Inainte aveam 2 Gb RAM si eu am doar 2 sloturi asa ca am scos acele 2 placute de cate 1 Gb siam pus 2 de 2 GB si DA sunt compatibile cu placa mea de baza.Intai am schimbat placutele RAm am aprins caculatorul a mers totul, iar dupa am vrut sa schimb procesorul si cand l-am pus pe cel de 32. GHz nu se mai aprindea monitorul, dupa aceea l-am pus din nou pe cel de 2 GHz si nici la asta nu se mai aprinde monitorul...am scos ambele placute RAM si nu se aude nici un beep! Placa video nu are treaba ca mergea pana acum!

| StefanKogut a răspuns (pentru Saitam):

Monteaza corect procul, vezi ca are o sagetuta intr-un colt ce trebuie potrivit pe coltul corect in slot.
Monteaza corect coolerul.

| Saitam explică:

Placutele RAM sunt compatibile cu placa de baza am verificat asta inainte sa le iau si merg foarte bine, da am pus pasta termo conductoare si da am montat bine procesorul si cooleru-ul.Am sa vad cred ca am sa reinstalez windows-ul daca asta este problema...

| K0sti a răspuns (pentru Saitam):

Nu te duce mintea ca nu windows-ul e de vina? Atat timp cat tu nici nu ajungi sa pornesti calculatorul? Si nici nu trebuie schimbat windows-ul, asta e o prostie! Pentru cazuri ca al tau exista service-uri!

| Saitam explică:

Va multumesc pentru timpul acordat, problema era ca atunci cand am schimbat procesorul si am dat jos cooleru-ul am lasat un fir neintrodus. big grin Verificasem dar l-am vazut doar cand m-am uitat cu lanterna asa ca...