| Polinco a întrebat:

Salut TPU,

Am avut un telefon, l-am spart și nu mai functionează. Mi-am cumparat altul si aș vrea să-mi transfer pozele de pe telefonul vechi pe asta, dar nu pot pentru că e spart și am și cod pin pe el, deci nu l-aș putea conecta la un PC. Oare mă ve-ți putea ajuta? Vă mulțumesc!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca telefonul a avut card de memorie pe care ai salvat pozele si filmarile, atunci poti salva de pe card pozele pe un calculator, dupa care introduci card-ul in telefonul nou.
In multe cazuri, pozele le vei putea vedea direct si pe noul telefon (poate in alta locatie). Daca nu le gasesti, atunci formatezi cartela pe telefonul nou, dupa care copiezi pe el pozele si filmarile, la locul dorit. happy

| darrio2007 a răspuns:

Daca au fost salvate in microSD il scoti din telefonul vechi si il bagi in cel nou.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cloud backup, cloud backup, CLOUD BACKUP!
Tine minte asta. 100 GB la Google Photos/Drive e 9.99 RON pe luna.

| cfrtobias a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu n-as plati atat, doar de ar ramane dupa ce expira in cloud backup, asa parca e naspa...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cfrtobias):

Juma' de pachet de tigari, in puii mei. Saaau, ai si 1 TB moca, daca vrei - https://www.terabox.com/ - si daca nu te deranjeaza ca is chinej baietii...

| cfrtobias a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu nu fumez, dar oricum daca stiu sa am grija de datele mele, e fara rost...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cfrtobias):

Pai cum ai grija? Presupunem ca iti explodeaza telefonul, poftim. Nu mai ai ce recupera de pe el, iar ultimul backup manual - daca faci asa ceva - are vreo 2 saptamini, timp in care ai facut niste poze/clipuri la care chiar tineai, ca sa dau un exemplu. Backupul e fara rost pana atunci cand iti dai seama ca ar fi avut rost...

| cfrtobias a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Acum nu toate telefoanele explodeaza, poate unele noi sau reparate si vandute iar

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cfrtobias):

Nu ca inainte toate ar fi explodat. Nu despre asta e vorba. Poftim, il scapi in apa si se buseste sau ti-l fura careva. Astea doua sunt mult mai posibile ca o explozie.

| Davyd2001 a răspuns:

Daca ai PC sau laptop poți să ți le transferi prin cablu USB.

| Davyd2001 a răspuns (pentru Davyd2001):

Nu am citit toată întrebarea, scuze!

| 77antonia77 a răspuns:

Poate aia de la un service pentru telefoane te pot ajuta sa ti transferi ce ai pe un card si dupa pe pc