| anonim_4396 a întrebat:

Salut Tpu.Am cateva intrebari... In cazul unui scurt circuit la un intrerupator sau priza iar sigurantele de la panoul electric sar,mai e vreun pericol ca aparatele electrice sa fie afectate? De ce anume te scapa acele sigurante cand sar automat? Daca dupa un scurt circuit electric provenit de la o priza toate aparatele electrice sunt in regula, exista totusi sansa sa fi fost afectate in urma socului? Multumesc.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, daca au sarit sigurantele ele au intrerupt alimentarea in toata casa deci, doar cand repornesti tu curentul si faci un scurt din nou atunci poti arde aparatele deoare ce cand repornesti lumina de obicei intra tensiune mai mare in fire in prize si tu trebuie inainte de a repornii curentul sa scoti aparatura din priza.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Sigurantele sunt in principal protectia impotriva incendiului aparatului defect sau instalatiei casei in caz de supraconsum. Ele asigura intreruperea curentului in caz de avarie iar celelalte aparate din casa nu au nimic de suferit.

| onneshhott a răspuns:

Frate a fost cam greu sa descifrez intrebarea happy dar nu nu prea este posibil sa fie afectate aparatele electrice.
Si sigurante se inchid automat (sar) din cauza unei supraincarcari de genul atunci cand ai prea multe aparate de voltaj mare in casa pornite in acelasi timp se in chid automat pentru a evita o descarcare electrica puternica.