| Socherboom10 a întrebat:

Am de gand sa-mi iau o consola, eu sunt PC gamer de fel si nu am avut consola niciodata. Am auzit ca se va lansa Xbox Series X si PlayStation 5 de sarbatori, anul acesta.
E, si aici intru in dificultate. Mie de fel parca imi plac mai mult playstation-urile, pur si simplu e o chestie de preferinta, imi da asa un vibe mai misto. Faza e ca se spune ca are specificatii mai bune Xbox Series X. Si nu stiu pe care dintre astea s-o aleg. GPU-ul PlayStation-ului are mai putin teraflopi, mai exact 10, iar Xbox-ul are 12.
Cat despre CPU, are o frecventa Xbox-ul mai mare cu vreo 0, 3 GHz.
Pe care dintre ele mai sfatuiti sa aleg?
Multumesc anticipat.

9 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

Practic tu ti-ai raspuns singur la intrebare, din punctul de vedere al performantelor Xbox pare a fi un pic peste PS, dar PS iti da un vibe, doar tu ai putea stii ce ar fi mai bine sa cumperi, PS pentru vibe si pentru ca e mai popular sau Xbox ca este un pic mai performant. Ia in considerare si titlurile exclusive (eu am Xbox dar cred ca PS are titluri exclusive mult mai bune).

| Socherboom10 explică (pentru CristianCRS):

Ok, mulțumesc de sfat!

| Ineys a răspuns:

Chiar nu prea conteaza performance wise la Console. Spre deosebire de un PC sunt facute sa mearga jocurile pe ele in cel mai bun mod sa le zic asa. Asa ca din punct de vedere al performantei nu poti sa dai gres.

| Socherboom10 explică (pentru Ineys):

Așa mi-au spus și prietenii. Mulțumesc pentru răspuns!

| Socherboom10 explică (pentru Ineys):

Dar nu va fi diferența la grafica?

| mudokins78 a răspuns:

Play Station Forever dude! If you buy an Xbox you're geh!

| Alexuţ02 a răspuns:

Aș alege PS. Oricum diferența in game o să fie la fel. Jocurile sunt optimizate.

| lalaura94 a răspuns:

PS-ul are mai multe exclusivitati triple A pana in prezent, deci daca jocurile te intereseaza, mergi pe PS. Ce va fi de acum incolo, nu stie nimeni.

| Anonimul2700 a răspuns:

Eu zic sa îți iei ce îți place