| LeeJiEun a întrebat:

Buna!
Am o problema la laptopul meu. Merge foaaarte greu si cred ca stiu de ce. Cand aprond laptopul, imi apare negru si ma pune sa aleg din 2 windowsuri. Scrie windows 7 si sub scrie tot windows 7. Am incercat sa intru pe al doilea dar nu se vedea nimic, doar o imagine neagra. Cum as putea sterge acel windows?
Multumesc mult.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cine ti la instalat a instalat aiurea, nu poti sterge un windows ca nu ai cum, trebuie reinstalat totul de la zero, din pacate mi imposibil sa te ajut daca nu esti din tm, daca stergi folderul din windowsul care merge biosul tot va recunoaste ca ai doua, merge foarte greu din multe motive, inclazirea lui, windows prost, piratat luat de pe net nici nu ma mir virusat de la inceput, prost instalat, hardul daca e varza, rami ai dumpy memory? sunt multe motive sa stii

| LeeJiEun explică (pentru RAY):

Sunt din Timisoara. dar mersi oricum, am reusit sa il fac sa mearga bine happy

| RAY a răspuns (pentru LeeJiEun):

Super,ma bucur

| SasNetRomania a răspuns (pentru LeeJiEun):

Ar trebui sa ne zici si noua ce ai facut... poate si altii au nevoie de ajutor sa nu mai deschida alte topicuri happy

| SasNetRomania a răspuns:

Nu are 2 windowsuri... problabil si-a formatat singura fara sa se informeze inainte si a lasat partitia mica de pana in 350mb aia cu system reserved neformatata si automat are 2 boot-loadere... si de asta ii apare asa, dar nu influenteaza cu nimic performanta.

Problema performantei este datorita programelor care incarca la startup foarte mult sau AL VIRUSIILOR.
Iti recomand sa iti salvezi tot pe un hard extern sa formatezi TOATE partitiile sau sa lasi doar una, unde iti salvezi tot, restul formatate de cineva care se pricepe cat de cat, nu serviceuri ca aia te saracesc.

Inainte mergea bine sau de cand lumea merge la fel de prost? daca inainte mergea mai bine trebuie sa faci ce am zis mai sus, daca si inainte mergea prost e normal un hard e depasit, mai ales daca e si de laptop e mai lenes, orice soft, driver, windows se updateeaza si cere din ce in ce mia mult de accea au fost lansate pe piata de ceva ani SSD-urile. Daca nu folosesti mult spatiu pe laptop poti cumpara un SSD de 120gb la 400 lei si laptopul tau a intinerit cu 5 ani.

| Ionut165 a răspuns:

Ai 2 Windows-uri pe aceeasi partitie sau pe partitii diferite?
Presupunand ca-s diferite.
Pastrezi Windows-ul de pe partitia C, pentru ca e mai usor asa.
Formatezi partitia D sau cum s-o numi partitia cu al 2-lea Windows ruland de pe Windows-ul instalat pe prima partitie.
Daca incerci invers atunci nu-ti va da voie, pentru ca al 2-lea Windows de pe partitia D are si niste fisiere/setari impartite cu partitia C.
Editezi din msconfig meniul de boot.
Start-->Run-->msconfig-->OK-->Boot. Si modifici acolo cu grija, stergand a 2-a intrare pentru Windows.
Ai grija ce windows stergi