| anonim_4396 a întrebat:

Am facut contract la Digi si nu stiu daca ma costa ceva sa ma lege la net.Stau la bloc si nu am cablu de net tras si maine vin baietii cu netu.Ma costa ceva sa traga cablul sau ceva costuri atunci pe loc?

Răspuns Câştigător
| BogdantheDreamer a răspuns:

Instalarea serviciului si montarea echipamentului intra in obligatiile lor si nu sunt contra-cost. Scrie in contract.

| LibelulaMov a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Vorba vine, este contra-cost dar nu pe loc. Prima factura pe care o vei achita va cuprinde si echipamentele utilizate la instalarea serviciului de internet.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu platesti nimic. Atata doar ca-ti va veni factura cu ce trebuie. Oricum sa lasi cablul mai lung sa te poti misca prin casa.

Bula
| Bula a răspuns:

Doar atunci te va costa suplimentar, daca monteaza ceva plusuri fata de cele prevazute in contract sau in regulament.
Asemenea taxe suplimentare pot fi: cablu mai lung, distribuitor TV suplimentar, etc, care vor aparea pe careva din urmatoarele facturi, dar care costa putin. Poti cere sa-ti traga cabluri unde doresti in locuinta.

Pe loc nu te costa nimic, eventual dai o cafea si de o bere la baieti, pentru amabilitate.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Multumesc mult pentru raspuns.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Nu plătesti nimic atunci cand ti le instaleaza, dar va veni in factură de plată, vei plătii metrii de cablu de internet, si eventual cablul coaxial daca i ti pui si cablu tv, ei i ti dau gratis doar 2, sau 3 metrii de cablu, dar acela nu este suficient pana in casa, restul de cablu il vei plătii in factura viitoare.

| LibelulaMov a răspuns:

Salutare, costul de instalare a serviciului de internet se va adauga la prima factura platita, sa zicem ca ai 35 lei contractul cu ei, o sa dai 50 prima luna. Dupa care totul va reveni la normal. O zi buna si sper ca am fost de ajutor big grin

| Quadrillion a răspuns (pentru LibelulaMov):

Multumesc foarte mult pentru timpul acordat.

| Ene_George_1995 a răspuns:

Te va costa cablul daca vrei sa fie mai lung ca sa ajunga in camera cu calculatorul (asta in cazul in care nu ai wi-fi).Te costa putin si iti trece nota pe urmatoarea factura.La mine au fost 6 metri ca nu aveam wi-fi si m-a costat 30 de lei.

| anonim_4396 explică (pentru Ene_George_1995):

Multumesc foarte mult pentru raspuns.