| anonim_4396 a întrebat:

Am facut un wish-list pentru un Pc Gaming la cei de la Mediadot cu bugetul de 2000+-.Si as vrea sa stiu daca am ales corect piesele, adica daca o sa se potriveasca intre ele. Daca imi poate raspunde cineva care se pricepe in domeniu.Multumesc

Wish-list:http://www.mediadot.ro/wishlist/45367/

Răspuns Câştigător
| RoBoT93 a răspuns:

Http://www.mediadot.ro/surse/sursa-segotep-sg-500ae-500w

Una de 500 iti ajunge, procesorul ala il am si eu si chiar consuma 95W si tot o sursa de 500 am si eu.

Deci 500 iti ajunge :D

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe langa ce ti-a spus cel de mai sus eu mai am doua probleme:
Memoria este de 2 x 4 Gb si tu poti folosi una de 8 Gb. Eventual daca poti gasi cu o latenta mai mica (CAS) si frecventa mai mare ar fi bine.
A doua problema este cu alimentarea. Eu zic sa cauti una de macar 600 W. AMD-urile sunt mari consumatoare si placile video.

| Silver94 a răspuns (pentru Salontanul):

Poti sa imi recomanzi o sursa pana in 200 RON? Multumesc frumos

| sltlp a răspuns (pentru Silver94):

Vezi ca sursa aia e nasoala rau. Arzi tot sistemul cu sursa aia!
2. La placa video as merge pe alte variante, sau macar mai ai rabdare, sa mai strangi ceva banuti, ca nu prea merita din pct. meu de vedere acel radeon.
3. Cauta un hdd de 1 tb, daca se poate de la WD. Din cate am intalnit, wd is cele mai "rezistente".

| Salontanul a răspuns (pentru Silver94):

Eu zic ca asta este foarte buna: http://www.emag.ro/......D8BFCBBBM/

| RoBoT93 a răspuns (pentru Silver94):

Http://www.mediadot.ro/surse/sursa-segotep-sg-500ae-500w

Una de 500 iti ajunge, procesorul ala il am si eu si chiar consuma 95W si tot o sursa de 500 am si eu.

Deci 500 iti ajunge :D

| SouLIce a răspuns:

Te sfatuiesc sa inlocuiesti placa video cu una din astea
http://www.mediadot.ro/......r5-128-bit
Sau
http://www.mediadot.ro/......ion-rev-20

| RoBoT93 a răspuns:

Da, sunt compatibile. Doar o mica chestie : Iti lipseste un DVD RW... ca sa iti instalezi si tu drivere, windows, nu de alta big grin

| Silver94 a răspuns (pentru RoBoT93):

Nu cred ca o sa imi trebuiasca pentru ca am un Stick USB cu windows 8 pe el si dupa aceea driverele le gasesc pe internet.big grin Mersi pentru sfat.

| Silver94 a răspuns:

Am modificat Placa video, Sursa, si HDD cu ce mi-ati sugerat.Sursa de la carcasa este de 500w si "cred" ca e buna deoarece mam mai uitat pe youtube la "PC Build" si toate aveau sursa de 500 sau 550. Puteti sa va dati parerea? Va rog frumos si daca e ceva gresit puteti sa adaugati ce ar fi bine? Multumesc Frumos.