| luky63 a întrebat:

am o intrebare pentru utilizatorii UBUNTU. Cind am instalat ubuntu 12 in dual boot cu W 8, in casuta in care se bifeaza sa faca updata in timpul instalarii nu aparea conectat la internet. Am instalat asa dar nu reusesc sa am internet. Am retea wireless, am CD de instalare ( pantru Windows merge ) dar nu reusesc in ubuntu. Imi da eroarea asta Archive: /media/CD104A1/TL-WN723N/Setup.exe
[/media/CD104A1/TL-WN723N/Setup.exe]
End-of-central-directory signature not found. Either this file is not
a zipfile, or it constitutes one disk of a multi-part archive. In the
latter case the central directory and zipfile comment will be found on
the last disk(s) of this archive.
zipinfo: cannot find zipfile directory in one of /media/CD104A1/TL-WN723N/Setup.exe or
/media/CD104A1/TL-WN723N/Setup.exe.zip, and cannot find /media/CD104A1/TL-WN723N/Setup.exe.ZIP, period.

Se poate rezolva? Sau cum sa fac sa il reinstalez dar sa imi apara legatura cu internetul in timpul instalarii?

Cam lunga intrebarea ( scuze ha ha ha ) O seara buna la toti si FUNDA daca o rezolv, chiar vreau sa incerc ubuntu.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CD-ul de instalare a driverului de retea e doar pentru Windows! Nu ai cum sa-l instalezi si in Linux, dand dublu click pe fisierul executabil.exe
Sunt sisteme de operare diferite si modul de instalare al programelor e diferit. In Windows fisierele executabile sunt.exe, in Ubuntu sunt.deb sau chiar.bin sau.sh.
In Ubuntu, conexiunea la internet se face prin network manager, care e prezent printr-un buton in dreapta sus, in bara de task.
Nu stiu de la ce provider ai internet, dar, pentru RDS prin pppoe, stiu ce setari se fac in Ubuntu ca sa ai conexiune: se editeaza grub.cfg, se adauga un argument si apoi se apeleaza la network manager sau la utilitarul pppoeconf.

| luky63 explică (pentru anonim_4396):

Am de la Romtelecom wireless dar cind merg in network manager la editare nu prea stiu ce sa trec.Am crezut ca daca e in dual boot se poate face share cu W 8