| alex210 a întrebat:

Salut tpu.am mai pus intrebarea asta odat si nu prea am fost lamurit asa ca o mai pun odata. ceva,un program, nu stiu ce anume imi mananca din memoria partitiei cu windowsul.am windows 7 care ocupa aproape 14 gb din 20 cat am partitia. inafata de drivere care sigur nu ocupa 5gb nu am instalat cine stie ce programe, multe le-am instalat in cealalta partitie unde am mai mult spatiu.imi poate da cineva o explicatie si eventual si o soluitie va rog?!

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Memoria partitiei se incarca cu fisiere temporare din windows! Deci, sistemul de operare iti incarca memoria care este oricum mica, toate datele de navigare, toate clickurile care le dai, toate programele deschise/inchise de care ai avut nevoie la un moment dat, tot ce faci/ai facut pe calculator se incarca in folderul Temp, memoria virtuala. Solutia este sa cureti constant partitia C. Intra in Start -> in casuta de cautare scrie -> Disk Cleanup. Deschide aplicatia ->selecteaza partitia -> bifeaza toate elementele si -> curata (sau click dreapta pe partitia C -> proprietati -> Curatare disk).

Succes!

| K0sti a răspuns:

Poate fi un virus care scrie ca nebunul pe hard!

| dannyel86 a răspuns:

Vezi System Restore daca e activ in Windows. Si el ocupa ceva spatiu cand opereaza. Vezi, de asemenea, folderul cu descarcarile de pe net. Daca el e setat pe C, atunci si acesta poate ocupa partitia. Unele jocuri, chiar daca sunt instalate pe alta partitie, isi copiaza fisiere si in sistem, pentru a putea functiona corespunzator. Cu cat aplicatia e mai mare, cu atat exista riscul ca pe partitia cu Windows sa manance locul liber. Incearca cu CCleaner, care va sterge fisierele temporare de pe disc si vezi cat spatiu ti se elibereaza. Cel mai sanatos ar fi sa iei fiecare folder din C, sa vezi la proprietatile lor cat ocupa si din ce motiv.

| Cristi_Stroe_1995 a răspuns:

Nu iti mananca din memorie dar isi face windowsul update si de aceea se ocupa asa de multwinking