| AlinSkivo a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor, cand incerc sa fac un CD, cu orice nu functioneaza.
Am incercat cu nero si cu powerISO, acelasi rezultat.
Dau Burn, se incarca si spune la sfarsit ca a fost un succes, dar cand intru sa vad nu imi apare nimic, spune spatiu liber 702 MB dimensiune totala 702.
In caz ca spuneti ca e defect CD-ROM-ul nu cred, pentru ca daca bag un CD deja facut de alt cineva functioneaza!

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Salut!
Prima dată rulează aceste două utilitare de la Microsoft:
http://goo.gl/aox8S
şi http://goo.gl/WTQwz
Restart la PC.

Dacă astea nu rezolvă problema:
Clic pe Start -> Run scrii mmc devmgmt.msc. Se deschide o fereastră cu toate dispozitivele. Dai dublu click pe DVD/CD-ROM drives apoi click dreapta pe unitatea ta CD-ROM (http://support.installshield.com/kb/files/Q108470/device_manager.bmp ) şi Uninstall. Dacă-ţi apar mai multe astfel de dispozitive la ramura DVD/CD-ROM le dai uninstall la toate.
Dai restart la PC.

Dacă tot aşa stă treaba, deschizi unitatea centrală (mai bine zis şuruburile de la ea). Asta ca să poţi deconecta cablurile SATA sau IDE (în funcţie de ce ai) de la CD-ROm. După ce le-ai deconectat porneşti iar PC-ul.
După ce se porneşte îl opreşti. Reconectezi unitatea CD-ROM. Apoi porneşti iar PC-ul.

Ce Windows foloseşti? De când ai problema asta? (dacă nu merge cu ce am zis).

| AlinSkivo explică (pentru DDCC):

Nu a functionat ce mi-ai supus dannyetlv.
Folosesc windows xp SP3. Problema aceasta o am cam din primavara, am dus PC-ul la curatat si acel "om" a uitat sa imi bage unitatea CD-ROM, nu am avut nevoie de ea pana acum ceva timp si nu am bagat-o la locul ei, am lastat-o asa.Cand am conectat-o prima data nu imi mai vedea nici unitatea optica E, acolo este CD-ROM-ul, dar a doua zis a inceput sa o vada.Am incercat de nenumarate sa fac ceva, dar nu are rost...
Alte sugestii?

| DDCC a răspuns (pentru AlinSkivo):

Când PC-ul ţi-a detectat CD-ROM-ul ţi-a apărut vreun mesaj cu New Hardware Detected?
În Device Manager îţi arată vreun semn de interogare?
Deci ai scos unitatea şi ai introdus-o iar, nu?
Ţi-a apărut dup-aceea New hardware detected?
În ce sens ai dus PC-ul la curăţat? Ai reinstalat Windows-ul atunci?
Nu ştiu dacă rezolvă treaba dar încearcă, cu IObit ASC -> http://goo.gl/jlDbI
De la Care/Îngrijire bifezi tot mai puţin Repară vulnerabilităţile şi dăi scanare apoi reparare.

| AlinSkivo explică (pentru DDCC):

Da, mi-a aparu.
Da, mi-am reinstalat si windows-ul atunci.
Si nu a functionat nici cu iObit ASC...

| DDCC a răspuns (pentru AlinSkivo):

Şi ai formatat partiţia cu Windowsul când l-ai reinstalat nu? big grin
Deci în Device Manager tot e în ordine.
Dacă ai pus bine CD-romul atunci aş zice că e problema ori de la el ori de la cablul care-l conectează la placa de bază.
Pe pcgarage găseşti cabluri de cumpărat. Presupun că pe Sata ai CD-romul.
Cam atât.

| AlinSkivo explică (pentru DDCC):

Multumesc pentru raspunsuri, ai o funda tongue

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Si crezi ca daca citeste e obligatoriu sa si scrie? La scriere si la citire laserul foloseste lungimi de unda diferite si puteri deiferite! Deci poate sa citeasca, dar sa nu scrie, in functie de uzura sau calitatea laserului. Asa ca...

| JustMeAndMyWorld a răspuns:

Da ai copiat corect, adica inainte mergea, poate incerci sa bagi prea multe pe el si nu are memorie destula...nu stiu sigur ce are