| Bogdan70001 a întrebat:

Am nevoide ajutor de la cineva care se pricepe

Recent mi-am instalat pe PC Deepin OS( este un Linux distro care mie imi place extrem de mult) si ma descurc cat de cat bine,chiar foarte bine,am toate programele pe care le foloseam si pe WIndows,am instalat WIne,sunt EXTREM DE INCANTAT de aspectul acestui OS (mi se pare cel mai frumos OS ), NUMAI CA...
INtrebarea mea: Cum pot face acest distro sa se miste mai bine.El porneste foarte rapid primeste update-uri foarte des, DAR CU TOATE ASTEA. dupa ce deschid cam vreo 3-4 programe incep crash-urile, lag-ul si nu inteleg de ce.Adica da, am vreo 4GB RAM, dar WIndows-ul 8.1 nu avea problema asta

Dau funda raspunsului care ma ajuta cel mai mult! (P.S Am incercat si programe de boost pentru Linux, care il fac si mai rapid pana ce deschid 3-4 programe sad )

17 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu folosesc Deepin, insa am mai auzit 2 persoane cu exact aceeasi problema: crashuri cand ti-e lumea mai draga...
Plus ca daca cauti pe net, auzi acelasi lucru peste tot.
Concluzia: e de la OS, nu poti influenta asta in nici un fel.
Pana vor fi rezolvate problemele, va mai dura. Asta daca ii vor da de cap vreodata, caci nu are o popularitate la fel de mare precum Ubuntu sau Mint.

| Bogdan70001 explică (pentru NLS):

Da,exact si pe net la fel.Ti-am spus am vz ca primeste update-uri foarte des, dar nu stiu daca merita sa mai astept (eu cam asa as vr) sau sa ma duc inapoi pe Windows (nu-mi plac alte distributii, mi se par uratele)

| flixbuster a răspuns:

Daca Deepin este unstable ca distro, ai putea face o alta chestie: sa folosesti Ubuntu 18.04 ca baza (este un distro LTS si teoretic stabil) si sa vii peste el doar cu UI-ul de Deepin.

Vezi aici:

http://www.omgubuntu.co.uk/......untu-18-04

| Bogdan70001 explică (pentru flixbuster):

PAi deci aplicatiile preinstalate si App Stoe-ul sa zic de exemplu nu vor fi aceleasi... sad

| flixbuster a răspuns (pentru Bogdan70001):

Corect.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Https://distrowatch.com/
deepin e pe locul 15
si cum
https://distrowatch.com/table.php? distribution=Deepin
este bazat pe o distributie UNSTABLE, presupun ca, ca si tine, sunt multi carora le place interfata si asta e singurul motiv pentru care a ajuns pe locul ala, daca te uiti in top o sa vezi ca distro din primele 3 locuri au de 5 pana la 7 ori mai multe voturi

eu te sfatuiesc SERIOS sa renunti la IMBECILITATEA AIA DE DISTRIBUTIE, si sa pui Linux Mint cu interfata Mate, eu il folosesc de ani buni fara probleme, iar diferenta dintre mint si celelalte doua care sunt in top deasupra lui e ca e bazat pe Ubuntu LTS (Long Term Support, adica versiunea cea mai stabila), Ubuntu e un Linux pentru desktop, celelalte doua care sunt cotate mai bine sunt bazate pe debian si pe arch, ambele nu sunt orientate pe desktop, ci pe multi purpose (foarte "multi") moment in care pur si simplu le lipsesc anumite packete de desktop, chiar ambele sunt de asemenea orientate pe "light" (adica sa incarce cat mai putin hdd-ul) deci suportul de desktop e serios redus

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Ps, vad ca la al doilea link bot-ul TPU a pus un spatiu intre table.php? distribution, ori il copiezi stergi manual spatiul si apoi intrii pe el
ori te duci pe, primul link si dai click pe deepin (nr 15 din top)

| Bogdan70001 explică (pentru CarcotasulVesel):

SIncer decat sa ma mut pe Linux MInt sau Ubuntu mai bine merg inapoi pe Win 8.1. MOtivele care m-au facut sa trec pe Deepin au fost :design-ul, aplicatiile preinstalate (tot ce aveam nevoie) si App Store-ul, lucrurile astea nu mi se par la fel de bune pe alte distr-uri

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Bogdan70001):

Ok, deci sa inteleg ca preferi un distro plin de bug-uri decat sa te duci pe software manager (AppStore) si sa instalezi ce aplicatii ai nevoie din cele bine peste 7mii cat are Ubuntu/Mint
Deepin care e bazat pe Debian are mai putine packete, tocmai pentru ca nu e orientat pe desktop

cred ca e o interfata AL DRACU' de tare, daca esti dispus sa suferi pentru ea! big grin

| Bogdan70001 explică (pentru CarcotasulVesel):

Hai sa nu exageram, eu nu am avut parte de niciun bug pana acum, treaba asta este doar optimizarea proasta si da are o interfata, extrsaordinara

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Bogdan70001):

Citat din intrebarea ta:
"dupa ce deschid cam vreo 3-4 programe incep crash-urile"
ce crezi ca sunt crash-urile?!? sunt rezultatul bug-urilor

dar, tot nu ma crezi, ok, deschide un terminal (sunt sigur ca il gasesti) si in el scrie:
dmesg
imediat dupa un crash, si vezi ce scrie acolo

si te mai intreb, ce crezi tu ca e ala bug?!?

| Bogdan70001 explică (pentru CarcotasulVesel):

Bug -ul este o problema a unui software, la Deepin este doar proasta optimizare.NU am spus ca dupa fix 3 programe 3-4 depinde

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Bogdan70001):

"Bug-ul este o problema a unui software"
correct, DAR
cum crezi tu ca se manifesta?!?
nu cumva prin crash-uri?!? ce zici?

| Bogdan70001 explică (pentru CarcotasulVesel):

Deci cand un software incepe sa se miste greu la tine se cheama bug? Adica da, daca se intampla doar daca se declansa un program anume sau cv, asa el pur si simplu incepe sa mearga prost cand este putin mai mult solicitat si da crash

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Bogdan70001):

Da, cand un software are un bug, da un crash
dupa crash, aplicatia ramasa "agatata" in background poate sa consume tot procesorul, TOCMAI pentru ca a crapat, si chiar daca ai stii cum, poti sa nu mai poti sa o scoti din memorie decat cu reboot, MI S-A INTAMPLAT ASTA! de mai multe ori

asa ca DA, un bug poate sa iti faca, calculatorul sa mearga greu

moment in care, cum spuneam pentru frumusete TREBUIE SA SUFERI, eu personal mi-as baga piciorul grupa mare, insa fiecare cu fetisul lui

TOTUSI flixbuster ti-a dat mai sus un link cu o solutie de a pune interfata ta cea multpreaiubita pe Ubuntu, eu m-as gandi serios la asta, MERITA ideea

| Rd79 a răspuns:

Alea 3-4 programe sunt programe de windows (cu Wine), sau native?

Da si tu un top, vezi ce se intampla, ce manaca procesorul si RAMul, vezi cat swap ai, etc. Nu am folosit niciodata Deepin, btw.

| Bogdan70001 explică (pentru Rd79):

CHiar si native. APropo procesorul este mai solicitat decat pe WIndows, chiar daca ruleaza mai putine servicii