| Sk3LeTrOn a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Intr-o seara, am dat restart la PC prin butonul RR de pe carcasa. Din acea seara, dupa 5-10 minute dupa ce intru intr-un joc, mi se blocheaza, nemaiputand face absolut nimic. Singurul lucru pe care pot sa-l fac e sa inchid calculatorul prin buton. Acest lucru repetandu-se. Apoi, cand aprinde PC-ul, imi spune ca nu a fost inchis cum trebuie, asteptand 20 de secunde. Am inchis si din Start si tot spunea ca nu a fost inchis cum trebuie. Ce este de facut? Unii spun ca e de la hard, altii de la placa de baza, altul mi-a spus ca e de vina collerul.

1 răspuns:
| Tanase_Andrei_2000 a răspuns:

Intai desfa unitatea si desprinde toate piesele de pe placa de baza, mai ales procesorul dar ai grija la pinii de pe procesor, apoi curata bine de praf toate componentele, scoate chiar si cablurile SATA, dar sa ai grija la montarea pieselor inapoi.

Daca asta nu merge reinstaleaza Windowsul.

Daca nici asta nu merge imprumuta de la cineva un alt hard si incearca sa folosesti pc-ul cu acel hard sa vezi daca se mai blocheaza.

Oricum nu are cum sa fie de la placa de baza pentru daca era de la ea nu ar mai fii mers deloc sa se aprinda.

De la cooler, atata timp cat il vezi ca se invarte ventilatorul cu viteza care sa nu poti vedea paletii, nu are cum sa fie de la cooler.
Sau chiar daca era de la cooler, procesorul nu avea cum sa se infierbinte atat de repede, mai ales ca nu este fortat intratat de tare incat sa se bloceze, chiar si intr-un joc.

Sper ca te-am ajutat si sper sa poti rezolva problema.

Bafta!winking