| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru mai exact acum cateva zile mi-am cumparat un pc nou si am windows 10 pro. Bun problema e ca nu ma pot juca SA-MP adica nu imi intra nici in GTA SA. Cand intru in el imi zice ca gta sa requires at last directx 9.0 desi eu am directx12 deci ar trebui sa mearga... si imi mai apare ca trebuie sa instalez direct play dar l-am instalat si la fel imi arata... si am facut faza aia din turn windows features on or off la legacy components am bifat si direct play si nu se salveaza, imi cere sa dau restart ca sa se salveze dar cand intru inapoi, nici vorba sa fie salvat. Ce poate sa aiba? https://imgur.com/a/OtZsT https://imgur.com/a/XQlMQ

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Seteaza compatibilitate pentru XP SP3.
Click dreapta pe executabil - properties - compatibility - compatibility mode - bifezi casuta - alegi XP SP3 - apply
Daca nici asa nu merge, inseamna aproape sigur ca e de la x64 si ai nevoie sa il instalezi pe un sistem ceva mai vechi, care are procesor pe x86 biti, mai putin ram, etc

| XRoyaL a răspuns (pentru NLS):

Am facut faza cu schimbatu compatibilitatii si nici un rezultat iar legat de un sistem mai vechi am doar ca i-a trecut timpul deja chiar as vrea sa ma pot juca de pe sistemul nou...

| NLS a răspuns (pentru XRoyaL):

Ultimul lucru pe care l-ai putea incerca (daca nu vrei sa il joci pe sistemul vechi), e sa cauti o versiune GOG a jocului.
Cateodata trebuie sa faci compromisuri. Pe noul sistem poti juca orice joc, oricat de vechi, dar prin virtualizare. (instalezi un alt Windows in Windowsul existent. Asta daca ai calculator cu adevarat puternic, 6+ gb ram, HDD incapator, sa aloci vreun 50 GB
sistemului virtual. etc.)
VirtualBox sau VMWare Player

https://filehippo.com/download_vmware_player/

https://filehippo.com/download_virtualbox/

| XRoyaL a răspuns (pentru NLS):

Nu imi permit atata happy dar mersi oricum de ajutor, cine stie poate o data se rezolva problema asta

| Ryaaan a răspuns:

Incearca altul daca nu merge cauta pe yt "Grand Thef SA requaieds at least DirectiX version 9.0 how to fix it" trebuie sa gasesti o rezolvare, si eu am avut o problema asemanatore cu cs:go-ul deorece in directx 12 nu s-ar fi aflat o mica bucata din 9. Sper ca ti-am lasat de gandit bafta cu rezolvarea!

| Iuli4838 a răspuns:

Poate o sa ma crezi prost laughing dar daca e din vina gta ului?

| Iuli4838 a răspuns:

Daca e din vina Gta ului? Uite aici : Moduri.ro/gta si descarca. Sper sa nu crezi ca te iau la misto, incerc sa ajut.

| XRoyaL a răspuns (pentru Iuli4838):

Fix pe asta l-am luatwinking