| killer3023 a întrebat:

am o dilemă, am avut mai de mult de la altex un sistem akai 5.1 SS043A-AV9118 cu specificații,
Impedanta (Ohm)8+4Putere RMS (W)125Putere subwoofer (W)50Sateliti5 x 15 WSensibilitate (dB)≥60Raspuns frecventa (Hz)35-20K.
L-am vândut ca m-am plictisit de el. Și am auzit alt sistem cu aceiași putere într-un supermarket.
Vision Touch 5.1 VTS51-110 pe eMAG
Tip sistem5. 1Putere RMS (W)125 WBanda de frecventa40 - 20000 HzPutere PMPO (W)1200Sateliti6Putere satelit RMS (W)15AmplificareIn SubwooferTip boxaMultimediaDistorsiuni (dB)75Subwoofer50ImpedantaSateliti: 4 Ohm Subwoofer: 8 Ohm.
Au aceeași putere. Akai pe sateliți se aude mai tare și vision Touch 5.1 se aude mai profund la bass. La Akai pe sateliți ai reglaj de la -15 pana la +15 din 1 în 1 și la subwoofer la fel. La Vision e de la - 10 la +10 pe fiecare satelit și subwoofer. Îmi pare rău că am vândut akai. Acum l-aș vinde pe ăsta care se aude super bass, face față și într-un Carrefour mai mediu și sa cumpăr iar akai ala. Problema e ca akai e păcătos. Jumate din ele la altex se strica sateliții. Eu am avut noroc cu al meu akai sa nu se strice. Le-a mai auzit careva pe amândouă? De ce au asa diferențe? La vision are bass mai profund deși au aceeasi putere. Pe spatele subwoofer la akai scrie 8000w PMPO, la vision Touch 5.1 VTS51-110 1200w. Sa fie asta răspunsul. Simt ca la 48 volum din 60 se auzea mai tare akai. Același model de akai îl produce și MYRIA doar alt scris și alta telecomanda. Le am de la flanco, mai pot sa le returnez dacă a trecut 1 luna? Nu le-am folosit. Deoarece șeful meu are același vision la muncă și ma satura acolo.

1 răspuns:
| Digikey a răspuns:

Satelitii se ard din cauza distorsiunilor.
Cand pe un amplificator sau orice alt aparat electronic scrie PMPO inseamna ca este o chinezarie adevarata.
Basul se aude mai bine intre-o camera mare decat intr-una mica.Cand il iei acasa o sa-ti vina sa-l arunci.
Muzica adevarata este stereo pentru ca ai doar doua urechi, nici 5 si nici 7 sau 9.
Se inregistreaza cu doua microfoane si se reda in doua boxe fara artificii electronice.
Uite un amplificator de putere stereo simplu :http://stereoplanet.ro/amplificatoare/grandinote_demone