| anonym012 a întrebat:

Am o intrebare:am un pc mai vechi HP Compaq dc7100 CMT Pentium 4 cu 1.50 gb RAM, daca ii inlocuiesc placa lui video integrata de 128mb cu una AMD Radeon de 4gb 4096mb dedicated video memory si ii maresc memoria RAM de la 1. 50gb la 2. 50gb imi vor merge jocuri ca Fifa 2013, Pes 2013, Far Cry 3, GTA 4, Call of Duty Black Ops 2? Tin sa mentionez ca asa needitat cu placa integrata imi merg jocuri ca Fifa 09, NHL 09, Gta San Andreas.Multumesc funda.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facepalm. De ce te simti atacat asa usor?
Eu iti recomand sa dai dublu decat ai fi dat pe placa aia video dar iti iei un sistem care te va duce jocurile alea cu adevarat.
Uita-te la preturi pentru un amd fusion numit si accelerated procesing unit cu 4 coruri si o placa video integrata.
Daca ai hard s-ata deja numai bine.

20 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da o sa iti mearga!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai procesor single core hyper threaded, nici o sansa.
Probabil nici placa de baza nu are slot pentru ce placa video vrei sa-ti pui.
Ai ddr 2 macar?

| anonym012 explică (pentru anonim_4396):

Da am DDR2 1.50gb RAM.Si eu ma gandeam asa:am descarcat si instalat jocul.Cand dau sa intru in el la unele intra (Fifa 11), dar merge in super slow-motion, iar la altele (Fifa 13) nu intra de loc si spune ceva de genul your video card doesn't support pixel shader3 ...Plus ca eu i-au calculatorul la magazin si acolo verifica ce placa intra si mi-o monteaza.Si gandeam ceva de genulbig grinaca cere placa si ii pun placa trebuie sa mearga? Dar apoi am auzit ceva de procesor...Deci pana la urma daca i-au placa merge saun nu Fifa 13? Raspundeti sigur va rog.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonym012):

Http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Pentium_4_microprocessors
Uite aici lista cu microprocesoare pentium 4. Tu vrei raspuns concret dar nu putem da daca tu nu spui ce procesor ai, sunt procesoare din 2004 care suporta ddr2 dar u vrei sa pui placa video din 2012 pe procesor din 2004 si sa iti mearga un joc din 2013.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu.

| SonicAndrei a răspuns:

Va fi diferență între procesor și placa video ca de la cer la pământ. Eu zic să schimbi și procesorul și să pui 4GB RAM. Ei... așa practic va trebui să schimbi și placa de bază, deci până la urmă aproape tot.
Eu nu cred că e o idee bună. Mai bine îți faci un calculator nou din bucăți de la www.intend.ro.

| anonym012 explică (pentru SonicAndrei):

Apropo mai am o intrebare ziceti voi de procesor este Pentium 4 asa de vechi? Am avut un calculator cumparat in 2007 Pentium 2 cred ca era cu 1GB Ram DDR si placa de la el neschimbata si imi mergea foarte bine Fifa 12 vorbesc serios.Deci teoretic pe un Pentium 4 ar trebui sa mearga nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonym012):

Hihi, pentium 2. No way laughing. Alea erau folosite pentru starcraft 1, diablo 2 si dune 2000. Ce jocuri se mai jucau pe atunci.
Pentium 4 sunt procesoare invechite as putea spune de la Intel care sunt si ele produse dupa tehnologii.
Pentium 4 din generatia nu stiu care si tot asa.
Acum a ramas pentium dual core si atat. I3, i5, I7 sunt procesoare bazate de la Intel.

| anonym012 explică (pentru anonim_4396):

Sincer chiar nu stiu ce Pentium era pentru ca s-a ars acum 2 ani crying iar eu atunci in afara de jocuri nu stiam nimic, dar fiindca era din 2007 am presupus ca e Pentium 2.Si oricum pe ala mergea aproape orice joc. Zici de I7 poate tu iti permiti dar sunt altii ca mine care nu au 30 de milioane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonym012):

Nu imi permit, pe naiba. Am spus doar asa ca idee. pentru cunoasterea tuturor.
Stii ce, deschide capacul de la carcasa si spune-ne ce nume are placa de baza.

| anonym012 explică (pentru anonim_4396):

Am deschis carcasa, si pe un cip mare scrie:Intel fw8280ifbl4340244sl7agintel.Explica-mi mai bine ce ar trebui sa caut ca nu scrie nicaieri de placa de baza, scrie pe sursa ceva, pe ventilator, pe carcasa dar nimic de placa de baza

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonym012):

Http://www.vortez.net/articles_file/20951_gigabyte%20f2a85x-hd3%20intro.jpg
Cum scrie aici Gigabyte-GA-F2A85XM-HD3. Asa trebuie sa scrie si la tine ceva.

| SonicAndrei a răspuns (pentru anonym012):

Depinde de tehnologie. Primele „Pentium 4" au fost bune, dar acum nu. Prin 2007 (habar nu am anul) s-au inventat „Pentium 4 Dual Core" care e mult mai bun. Tehnologia se schimbă foarte rapid.

De ce zicem mulți că un Dual-Core simplu nu-i așa bun?
Pentru că avem nevoie de procesoare tot mai puternice, pentru că jocurile și programele noi cer asta.
Vrei să compari un i7 Turbo Edition cu procesorul tău? Ei, nici eu nu compar, fiindcă am doar un i3, dar e foarte bun. E bun și al tău, contează mai mult cât poate duce nu cât de bun e pe lângă cel mai bun.

| anonym012 explică (pentru anonim_4396):

La mine scrie toro-I pcb rev b

| anonym012 explică (pentru SonicAndrei):

Iar aud de I7 repet daca voi aveti 30 de milioane bravo voua eu, dar eu nu am atat.

| anonym012 explică (pentru SonicAndrei):

Si cu ce ma ajuta asta? Repet nu am 30 de milioane pentru un I7 daca tu ai bravo tie.Nu m-am comparat cu I7 dar asta e astia care au mai multi bani pot vorbi de altii care intreaba daca ar merge unele jocuri.Asa ca nu te mai deraja sa ma amagesti, da Abramovich?

| anonym012 explică (pentru anonim_4396):

Ok mersi pentru ajutor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonym012):

Facepalm. De ce te simti atacat asa usor?
Eu iti recomand sa dai dublu decat ai fi dat pe placa aia video dar iti iei un sistem care te va duce jocurile alea cu adevarat.
Uita-te la preturi pentru un amd fusion numit si accelerated procesing unit cu 4 coruri si o placa video integrata.
Daca ai hard s-ata deja numai bine.

| SonicAndrei a răspuns:

În primul rând un cel mai ieftin i7 e 40 milioane, iar unul cu turbo vreo 60. Nici eu nu am 30 milioane, abia am strâns 2000 lei pentru un i3.
Dar oricum, și ce zice Synnad2k e bine, doar cu placa video integrată nu sunt de acord. Iasă mai ieftin, dar pentru jocuri e mai bine ca placa video să fie dedicată. Se forțează procesorul.

| hp8510p a răspuns:

Daca vrei sa faci schimbarea asta iti trebuie si o sursa mai puternica sa-ti duca placa video

| TheBlisterExists a răspuns:

In principiu o sa iti mearga. Cel mai sigur e sa verifici singur. Iti dau un site unde iti bagi piesele din calculator si site-ul iti spune daca iti merge sau nu.

http://www.systemrequirementslab.com/cyri