| RecKinul a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu un incarcator de laptop HP. Ce rol are pinul central de la mufa incarcatorului, nu este nuci de plus, nici de minus.

4 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Dacă nu e + sau -, ce rămâne? Nulul. Sau masa, cum vrei să îi spui.

| lpavel a răspuns:

Gresesti! Este + sau -, faza sau nula!

| halogen001 a răspuns:

Poate e un pin de control care porneste sau nu curentul in functie de necesitatile laptopului.

| SuciuFlo a răspuns:

Doar nu l-ai stricat? laughing pinul conecteaza un circuit in interiorul dispozitivului, prin el se transforma curentul de la priza in curent continuu