| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare pentru voi am un plasma vistron de 107 e un plasma mai vechi dar foarte bun... care are numa iesire Scart - av si eu as vrea sa leg un laptop la televizorul meu in schimb am un LG model nou cu iesire hdmi - av - scart intrebarea mea este (am un laptop care are iesire hdmi) si momentan dvd playeru e conectat la televizor pentru filme prin scart si e liber hdmi pot sa leg hdmi de la laptop la dvd si sa ea semnalul la televizor fara probleme? pararea voastra? nu vreau sa incerc fara pareri fara sa am suprize sa stric ceva sau sa ard va multumeschappy

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Păi nu am înțeles la care din cele două tv-uri vrei sa legi laptop-ul...
Dacă e vorba de vistron atunci ai nevoie de un adaptor vga la scart de genu ăsta:
http://www.accesoriifotovideo.ro/......ni-2m.html
LA LG. Poti conecta, da nu simultan.Din meniul tv-ului ar trebui să ai ceva de genul av1 și av2.Pe av1 va veni dvd player-ul și pe av2 va veni conectat laptop-ul.Succes

| tibi23 a răspuns (pentru DeyCj):

Mersi nu mi am exprimat eu bine (LG ) nu e televizor e un dvd player cu iesire hdmi laughing. nu am 2 televizoare iar versiunea ta e buna in schimb... eu n-am vga la laptop doar hdmi e un laptop 2014 si nu se mai fabrica vga. am hdmi la laptop doar daca iau hdmi si scart pot lega la plasma vistron?happymersi

| cby a răspuns:

In primul rind, pentru ca este un periferic de iesire (output peripheral), televizorul nu are iesiri (poate doar daca ar avea CD/DVD/BR sau tuner incorporat) ci INTRARI.
Pai daca ai mufa de HDMI la laptop si mufa HDMI la televizor, nu te tine nimeni sa TRIMITI catre televizor ce vrei tu de pe laptop. Invers nu merge. Sigurul lucru care te desparte de fericire este un cablu HDMI! happy