| Ademenitoarea a întrebat:

Salut, TPU!
Am o mare problema. Cand ma departez cu telefonul de router, nu mai prind internet! Camera mea este asezata in felul urmator: Computerul este asezat intr-un colt, mergi oblic si dai de patul meu (asezat tot intr-un colt). Si seara cand stau in pat si vreau sa intru pe internet, fac asa: intru in Setari, apoi pe Wi-Fi (mentionez ca am un Allview A4 You). Intru pe Wi-Fi si dau pe router-ul meu. Fiindca nu stiu de ce intotdeauna internetul se da pe router-ul vecinului (care este foarte slab si nu prind deloc net). Dau pe router-ul meu si-mi spune "Salvata, securizata cu WPA2". Si cand intru pe Google tot nu e net. Intru iarasi in Setari (de data asta e pe router-ul meu, nu mai e pe al vecinului) si-mi spune "Problema la autentificare". Nu stiu, pe computer intotdeauna e net fiindca e exact langa router, dar la telefon nu e nici cand stau langa computer. Va rog, ajutati-ma, nu stiu ce sa mai fac. Imi bag picioru in el de tel. daca nu se gaseste solutie. DAU CEA MAI MARE FUNDA EVER!
SPER CA NU V-AM PLICTISIT SI CA ATI INTELES CEVA!

6 răspunsuri:
| Aylee a răspuns:

Am inteles ce zici, din ce spui are probleme telefonul dar mai pot fi si alte probleme. Langa router ai cumva o boxa? Sau ceva facut din aluminiu? Daca da, indeparteaza-le, aceste metale respectiv magnet(boxa) deviaza semnalul. Daca nu, schimba telefonul.

| Ademenitoarea explică (pentru Aylee):

Boxele de langa router, respectiv computer sunt din plastic, iar alt telefon imi iau ai mei tocmai de Craciun. Chiar nu stiu ce sa mai fac!

| K0sti a răspuns (pentru Ademenitoarea):

Nu telefonul e de vina, nestiinta voastra e de vina! Nu mai dati vina pe scule degeaba pentru nestiinta voastra! Telefoanele sunt smart, dar posesorii nu prea!

Pune mana si sterge toate retelele wi-fi pe care le vede telefonul si dai o cautare automata sa le gaseasca iar! Dupa care o sa mearga!

| Aylee a răspuns (pentru Ademenitoarea):

Si ce daca sunt din plastic? laughing) emit unde magnetice ce disperseaza semnalul.

| halogen001 a răspuns:

Poate depinde si de setarile routerului - se poate incerca schimbarea canalului pe care emite routerul.

| StochitaCatalin a răspuns:

Verifica parola pe care ai tastat'o pe telefon, daca nu merge incearca sa resetezi router'ul si sa incerci sa te conectezi cu telefonul sau sa scoti parola si sa vezi daca se conecteaza