| Arthiom a întrebat:

Am o masina de spalat Whirlpool AWT5067/3 ca in imaginea asta http://www.craiovaforum.ro/attachmentstatic.php?attachme ntid=482049
Problema cu ea este ca de la un timp, la stoarcere face un zgomot puternic, ca un huruit. Am dat jos capacele sa o verific, am scos rulmentii de la tambur, dar nu au nimic, la fel si motorul. Dupa am scos pompa de evacuare a apei afara. Cand invarteam cu mana paletele pompei, la jumatate de tura axul opunea rezistenta si am crezut ca e o problema la el. Am dat jos statorul motorului pompei si dupa cand invarteam paletii, axul se rotea normal, fara sa opuna rezistenta si am crezut ca statorul apasa pe lagarul axului iar acesta se freca de carcasa, dar am realizat apoi ca axul avea pe el un magnet, si de aceea opunea rezistenta, deci am eliminat si varianta cu pompa defecta, poate ma insel, sau nu. Atunci, care e problema? Nu inteleg de unde vine nenorocitul ala de zgomot. FUNDA!

7 răspunsuri:
| Arthiom explică:

Inca ceva, am gasit pe youtube un video in care cineva a avut tot problema cu zgomot puternic la stoarcere https://www.youtube.com/watch?v=f7vcz__Iekc. Intrebare : acel defect la flansa antimoniu nu se poate vedea din interiorul tamburului? Adica ceva la nituri/carcasa, nu stiu?

| KillaNoFilla a răspuns:

Ceva rulemnti, tu ii vezi bine dar la viteza aia orice deviatie se simte.
Cand o montezi, vezi sa nu-ti frece ceva de partile in miscare.

| Arthiom explică (pentru KillaNoFilla):

Nu sunt rulmentii, stiu prea bine cum arata si cum se simte un rulment defect.

| KillaNoFilla a răspuns (pentru Arthiom):

Smirglueste atunci un pic curealua de transmisie unde face contact cu fulia, nu prea vad sa faca o diferenta(sa nu patineze).

daca tot la fel face, atunci electromotorul e de vina, ai verificat si rulmenti lui cu statorul?

| Arthiom explică (pentru KillaNoFilla):

Hm, la statorul motorului nu m-am uitat.

| osaandy a răspuns:

In general huruitul masinilor de spalat mai ales la stoarcere vine de la rulmenti.Pe degeaba la mana rulmentii sunt ok, ei in timpul functionarii si mai ales la stoarcere se incarlzesc.La incalzire bilelel se dilata si.....de aici huruitul.De mentionat asta se intampla cand sunt uzati.De aceea unde sunt turatii mari se folosesc rulmenti cu C3.Adica sunt facuti sa nu se blocheze la incarzire bilele din el.Dar la spalat normal se aude un sunet ciudat sau nu?
Avand in vedere ca ai desfacut-o, poti sa incerci dupa stoarcere sa pui mana pe rulmentul de la cuva si sa vezi daca ARDE.Cald este oricum.ATENTIE CAND PUI MANA SA NU TE ARZI! Ideea este ca daca tot ai desfacut si ai dat jos rulmentii puteai sa-i schimbi.Nu sunt o avere undeva la 50 ron ambii.
Dar vorba lui KillaNoFilla... electromotorul.
O zi buna

| Arthiom explică (pentru osaandy):

Face zgomotul ala numai si numai la stoarcere, pe final de program. Atat, in rest nu scoate nici un sunet anormal.