| AndreiHELPme a întrebat:

Am o mica mare problema... de fiecare data cand opresc PC-ul sta 2-3 sec si porneste la loc fara sa fie setat pe restart sau ceva. A trebuit sa opresc alimentarea laughing Vreo solutie?

9 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat ceea ce scrii cand intr-un pc am fortat instalarea unui driver ATI ce nu era compatibil cu sistemul operativ folosit.

| hypentakill a răspuns:

Cold reboot, malware.

| CinevaNou a răspuns (pentru hypentakill):

Care e diferenta intre cold reboot si warm reboot? stii vreun nume de malware care face asta?

| hypentakill a răspuns:

Cold boot e atunci cand pornesti calculatorul cand este complet inchis. Warm boot este atunci cand pornesti calculatorul via sistemului de operare. Orice malware care ti-a infectat registrul. Ca sa rezolvi problema da start> run > regedit apoi intrii in HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon si schimbi valoarea la PowerdownAfterShutdown in 0 daca e 1 si vice-versa din 1 in 0

| CinevaNou a răspuns (pentru hypentakill):

De cold boot stiam si eu, initial ai spus cold reboot...
Iar acea cheie de registry se folosea inainte de windows2000, pe vremea cand nu stiau toate pc-urile sa se inchida singure la shutdown, de trebuia sa mai apesi si butonul de power. Nu vad ce legatura ar avea cu reboot-ul in windows-uri mai noi de 2000?

| hypentakill a răspuns:

Credeam ca ai NT.

| hypentakill a răspuns:

Cold reboot sau cold boot e acelasi lucru.

| hypentakill a răspuns:

Ok. Daca nu asta e problema atunci da un clear la CMOS.

| Aretha a răspuns:

Am laptop, si el face asa laughing, l-am dus la service si cica am virus ce dumnezo