| splattt a întrebat:

Am un pc care porneste fara nicio imgagine,ca si cum ar face figuri memoria ram, daca opresc alimentarea sursei si o pornesc din nou, porneste si functioneaza ca si cum nu ar avea nicio problema.
Stiti cumva care este problema?

20 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Sursa! Schimb-o si vezi daca mai face! Mai mult ca sigur ai condensatori umflati prin ea! Verifica si condensatorii de pe langa procesor!

| splattt explică (pentru K0sti):

Sursa este noua, am cumparat-o acum 2 zile de la eMAG, condensatorii de langa procesor sunt in perfecta stare.

| K0sti a răspuns (pentru splattt):

Minunat! Atunci din pacate daca ai eliminat din discutie sursa, placa video, si memoria, ghici ce ti-a mai ramas? Placa de baza! sad

| splattt explică (pentru K0sti):

Ar putea avea legatura cu bateria dupa placa de baza?

| K0sti a răspuns (pentru splattt):

NU! Verifica insa daca data si ora sunt corecte totusi, desi nu are legatura, asta asa pentru cultura mea generala! Ma gasesti aici daca vrei si vorbim direct: http://www.epasystems.ro/
Imi e greu aici sa tot stau sa raspund in reprize!

| stlucian a răspuns (pentru splattt):

Cu sursa veche acelasi defect? Tind sa cred ca chiar daca e noua s-ar putea sa aiba probleme in comutarea din standby in ON.(impulsul de pornire se realizeaza doar in comutarea generala ON/OFF)Inceara si cu alta sursa eventual imprumutata de la vreun prieten.Chiar si una de 350-400W pentru verificare e suficient.

| stlucian a răspuns:

In sursa ai putea avea ceva condensatori "umflati"(cu capacitatile sub cele normale sau chiar distrusi).Cam asa arata:

http://i42.tinypic.com/2v9ag5v.jpg

dar si cei depe placa de baza pot produce acelasi defect:

http://i164.photobucket.com/albums/u34/laderuta/DSC08530_resize.jpg

http://s12.postimg.org/sqxxrd60t/condesator_umflat.jpg

ATENTIE si la baza condensatorilor! NU intodeauna se umfla doat in pertea superioara.In partea inferioara apare o bucatica de cauciuc iesita din capsula condensatorului.

O vizualizare(si implicit o inlocuire) a acestor condensatori pot rezolva problema ta.
Grija mare la inlocuirea lor. Daca nu te pricepi catdecat la electronica recomand un service. :-bd

| splattt explică (pentru stlucian):

Nu sunt umflati condensatorii dupa placa de baza,, iar sursa este noua(2 zile)

| JusTPauL a răspuns:

Daca porneste fara nici o imagine nu are cum sa fie probleme cu ramii, porneste si fara rami pc-ul doar ca se incarca mai greu. Posibil sa fie de la placa video.
Faza "daca opresc si pornesc iar alimentarea sursei functioneaza normal" n-am inteles-o. Suna de parca ai porni pc-ul fara alimentare la sursa cand n-ai imagine. Explica mai bine.

| splattt explică (pentru JusTPauL):

Pe sursa se afla un buton care opreste alimentarea (nu da voie sa circule curent in pc) pc-ul porneste normal doar daca dau acel buton pe "off" si dupa pe "on" (altfel porneste fara imagine)

| JusTPauL a răspuns (pentru splattt):

S-ar putea sa fie sursa, ma gandesc ca doar de cand ai cumparat-o ia problema asta.

| pbsolver a răspuns:

Ce procesor, placa video, placa de baza, sursa ai?

| splattt explică (pentru pbsolver):

Processor: Intel celeron 3.06 ghz
placa video:ati radeon x1050
placa de baza:Gigabyte 8i945Pl-G
sursa:booster sps-520w - sursa este cumparata de 2 zile, de la eMAG.

| pbsolver a răspuns (pentru splattt):

Daca te-ai asigurat ca nu ai intrusi prin carcasa cum ar fi bucati metalice/fise/agrafe care stau ascunse prin spatele placii de baza, uita-te in bios si vezi ce setari ai putea gasi care au legatura cu problema ta

| Okkultist a răspuns:

Pai ar fi de la placa video, incearcati sa va asigurati ca este bine fixata, faceti o,, curatenie" generala de praf in pc, si recoman reinstalarea windowsul-ui. Asta ar fi de la placa video in rest nu stiu, tin minte ca mie nu-mi pornea din cauza nefixarii potrivite.

| splattt explică (pentru Okkultist):

Placa video functioneaza( am testato si pe alt pc) este fixata si prinsa in surub,, nu cred ca este vreo problema cu ea... mersi oricum happy

| Eclipse a răspuns:

Salut, aceeasi problema am avut-o si eu, la fel ca tine credeam ca sunt ramii, apoi am crezut ca este placa video, dar pana la urma a fost sursa de vina, imprumuta de la un prieten o placa video si incearc-o, iar daca tot face figuri cel mai probabil e de la sursa. De curiozitate, ce sursa ai?

| splattt explică (pentru Eclipse):

Sursa este noua... iar placa video am probato si pe alt pc si functioneaza...

| Eclipse a răspuns (pentru splattt):

Inteleg, dar totusi sa te convingi, probeaza sursa pe alt pc, chiar daca este noua, ca nu se stie niciodata, in fabrica nu toate lucrurile ies la fel, iar daca nu face figuri nici sursa la celalt pc, inseamna ca placa de baza se duce.

| ShdDidutz a răspuns:

Ramii nu sunt la placa video sa verifici sau poate unitatea da rateuri.