| SecretColors a întrebat:

Salut tpu.Am o mica problema cu un router wireless de la TP link.Am o problema cu conexiune lan adica conexiune de la router la pc este vorba de prima mufa 1 care nu mai functioneaza adica nu mai comunica deloc cu calculatorul, dupa ce am reusit sa il dau un restart la router din setarile lui a functionat pana la primul restart apoi din nou nu se mai aprindea beculetul si evident internet nu aveam (sa mentionez ca pe cele 3 porturi functioneaza)Acum se naste intrebare de ce nu functioneaza primul lan? oare de la ce sa fie problema?

1 răspuns:
| Extreme1234 a răspuns:

E vechi routerul? In caz ca da, daca portul 1 a fost folosit foarte des, s-ar putea sa iti joace un pin principal, atunci cand ai dat restart si a mers un timp ai observat vreo cadere a vitezei de internet?
Si in caz ca nu e mai vechi de 2 ani il poti duce la garantie.
Oricum, problema nu ar trebui sa fie foarte mare din moment ce poti din sistemul la router sa setezi LAN principal pe 2 sau 3. Asta daca suporta sa setezi LAN principal, pentru ca multe routere trimit aceeasi informatie / viteza pe toate porturile