| Marian2013 a întrebat:

Am o mica problema la pc. Porneste, e totul ok. Ruleaza o perioada dupa care se aude un beep si se stinge.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori placutele RAM sunt defecte, ori se supraincalzeste in ceva anume, joc/aplicatie orice, intra protectia pentru a nu se intampla altele mai grave, si se restarteaza/stinge apoi iti beep-uie deoarece te avertizeaza ca nu este ok. Curata-l pc-ul schimba-i pasta-termoconductoare la procesor daca ai, daca nu, nu te apuca aiurea, mai bine chemi pe cineva de stie sau service specializat.

3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

UNUL BEEP SCURT:esec initializare DRAM-ul. Ceasul intern de refresh a memorirei a cedat; verifica memoriile SIMM sau DIMM, si daca sunt in ordine, problema este de la cipurile de memorie de pe placa de baza, si cum acestea nu pot fi schimbate trebuie inlocuita cu totul!

| WxRo a răspuns:

In primul rand testezi memoriile cu memtest.
Apoi verifici temperaturile cu un program gen aida, hwmonitor etc.
Apoi o proba la sursa cu OCCT.

Inainte de toate astea asigurate ca nu ai praf in el ..si ca ai aplicat pasta pe procesor.

| Anonimul95t a răspuns:

Salut, probabil se supraincalzeste, posibil sa aiba il praf si alte mizeri, du-l la un service sa-l curete si sa-i schimbe pasta