| Sieupeaici1234 a întrebat:

Am o nelamurire daca ma puteti ajuta. Daca am o placuta de ram pe un desktop de 8 gb la frecv 2400 daca ii mai adaug inca 16 gb la frecv 3200, cea de 16 va rula la 3200 sau se conformeaza la 2400 sau merge fiecare cu frecventa ei? Exiata poaibilitatea sa nu se potriveasca ceva, avand in vedere brandurile dif.frecv. etc? Multumesc! :*

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Regula de baza privind frecventa RAM este urmatoarea: daca ai si de 2400 mhz si de 3200 mhz, frecventele vor fi ajustate la cea mai mica frecventa si anume 2400 mhz in cazul tau.

| AwGenetix a răspuns:

Depinde de placa de baza. oricum ar fi, sistemul va deveni instabil, daca nu o setezi tu din bios pe 2400