| Skarr a întrebat:

Cum pot sa schimb viteza ramului? Sta in 2400 si memoria e de 3200. Din bios nu merge.

15 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

De ce vrei sa ai 3200 in loc de 2400. Doar ca te impresioneaza cifrele sau cu un motiv anume? Crede-ma, nu se va simtii cine stie ce diferenta. Daca e vorba de gaming, m-as mira sa vezi 5 fps in plus.

Parerea mea este ca nu merita sa-ti inlocuiesti alte componente doar pentru a trece de la 2400 la 3200. In plus jocurile folosesc la maxim acei 3200 mhz doar daca GPU este folosit foarte putin ( cu alte cuvinte daca nu iti face GPU bottleneck adica atunci cand vinovat este CPU-ul sau chiar engine-ul jocului ). Cu alte cuvinte, daca ai un GPU foarte bun merita sa-l imperechezi cu o memorie RAM la viteza aia.

Eu iti recomand sa le lasi asa ca nu o sa simti nici o diferenta majora si mai mult te complici.

| Sekim a răspuns:

Salut
In primul rand, nu se schimba, ci se seteaza frecventa placutelor/placutei ram. In al doilea rand, sunt absolut sigur ca placa ta de baza nu suporta 3200. Probabil ai un AMD care nu suporta 3200. Sunt 2 factori pe care ar trebui sa ii verifici : 1. Daca placa ta de baza suporta frecventa de 3200, si 2. Daca procesorul tau suporta frecventa de 3200. In general nu prea se intampla sa suporte mai mult procesorul decat placa de baza.
Daca iti este lene, spune-mi mie ce procesor ai si ce placa de baza si voi verifica pentru tine. Din moment ce tie iti sta ram ul in 2400 cand el este de 3200, e clar ca nu iti suporta 3200 placa de baza, poti sa pui si 4500 mhz ca frecventa ram pe pc, pentru ca frecventa va fi exact cea suportata de placa ta de baza. Enjoy.

| dannyel86 a răspuns (pentru Sekim):

Sau mai are o placuta ram care lucreaza la frecventa de 2400 mhz si automat cealalta placuta de 3200 mhz va opera la frecventa celei inferioare.

| Sekim a răspuns (pentru dannyel86):

Salut.
Ai dreptate, dar nu a specificat deocamdata. Sa vedem ce spune, iar in acest caz apar alte "probleme".

| dannyel86 a răspuns (pentru Sekim):

Oricum, ai raspuns foarte corect la intrebare. big grin
Frecventa nu poate fi schimbata, asa cum se doreste.winking

| Skarr explică (pentru Sekim):

Am ryzen 3 3200g cu msi b450m Pro vdh plus si o placuta de 8gb ram hyper x predator 3200mhz 15 cl

| Sekim a răspuns (pentru Skarr):

Procesorul suporta frecventa :2933 MHz ( Suporta maxim 2933 mhz, nu 3200 cum ai tu ).
Placa ta de baza suporta frecvente mai mari decat procesorul ( 3466, dar cu overclock asta. Si aici apar probleme : placa ta de baza nu suporta nici macar frecventa procesorului tau, adica 2933. Deci placuta ram de 8gb nu va functiona nici macar la 2933 mhz daca nu ii faci overclock. Placa ta de baza suporta 2667 mhz fara overclock, iar in rest, frecvente mai mari de 2667 mhz, le suporta cu overclock. Cauta pe YouTube cum sa faci overclock la placa de baza, daca vrei sa iti functioneze placuta de ram la frecvente corespunzatoare.

| Skarr explică (pentru Sekim):

Daca puteam sa fac overclock. O faceam acum o luna si nu eram aici.

| anonimg a răspuns (pentru Sekim):

Tu ai raspuns bine, dar nu foarte bine.
Ca sa fie foarte bine, spune-i ce trebuie sa inlocuiasca in pc: memoria ram, placa de baza, sau procesorul; sau poate chiar doua dintre ele. Se exclude orice "urma" de overclock.

| Sekim a răspuns (pentru Skarr):

Atunci ramai la 2400 daca nu vrei sa faci overclock. Altceva nu ai ce sa faci.

| Sekim a răspuns (pentru anonimg):

Salut.
Nu cred ca are bugetul pentru a face asta. Nu are rost sa schimbi componente doar pentru o frecventa mai mare laughing sa fim seriosi.

| Skarr explică (pentru Sekim):

Am reusit sa il duc pana in 2933 mhz.

| Skarr explică (pentru Sekim):

Am reusit sa o il duc in 2933mhz

| Sekim a răspuns (pentru Skarr):

Bravo. Asta este frecventa suportata de procesor si la asta ar trebui sa functioneze. Daca ai reusit sa faci asta totul este ok acum.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Cel mai probabil placa ta de baza nu suporta 3.200.