| DavidAntonio a întrebat:

Salut TPU! Am o problema, am facut update de BIOS la placa mea de baza (MSI MPG Z490 GAMING PLUS) si dupa ce s-a instalat updateul si-a dat restart si dintr-o data nu mai am imagine pe monitor, am scos placa video, ramii, am dat reset la bios, nimic, stiti cum sa rezolv?

28 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dacă vrei să o salvezi, cumpără bios programmer ch341a.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ar trebui sa mearga. Mai da-i vreo doua restarturi si isi restaureaza el singur bios-ul bun daca asta nou e cu probleme. Ce naiba, am avut un MSI cumparat in 2007 si avea dual BIOS, in caz de probleme la pornire se reseta singurel, iar aia era placa mai de buget, asa. La tine poate doar-doar daca ai facut update cu un BIOS al unei revizii diferite de placa, gen tu ai 1.1 si ai pus bios de 1.0...

| DavidAntonio explică (pentru GabiDumitrescu):

Am sa incerc sa l las pornit

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DavidAntonio):

Ideea e sa il pornesti, si daca face figuri, il mai pornesti o data. Posibil sa ai un buton de reset/restore BIOS pe placa de baza.

| DavidAntonio explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca il las pornit, sta cu imagine neagra, nu apare nici logo ul msi nimic, am dat reset la bios si nimic

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DavidAntonio):

E in garantie? EZ Debug LED ce indica? Vezi aici manualul - https://download.msi.com/archive/mnu_exe/mb/MPGZ490GAMINGPLUS.pdf

| DavidAntonio explică (pentru GabiDumitrescu):

Placa e in garantie

| DavidAntonio explică (pentru GabiDumitrescu):

Ledul sta mereu pe culoarea alb

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DavidAntonio):

Ai un indicator pe placa de baza, in coltul din dreapta sus. Vezi pagina 43 din manual. Ce indica?

| DavidAntonio explică (pentru GabiDumitrescu):

E prins led ul de la cpu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DavidAntonio):

Minunat! In acest caz, e o buba cu procesorul. Ai umblat la procesor/cablurile de alimentare?

| DavidAntonio explică (pentru GabiDumitrescu):

Nup, sistemul e asamblat de mine, ieri, si exact dupa update nu am mai avut imagine pe monitor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DavidAntonio):

Hmm, in cazul asta ar trebui sa isi revina daca e ceva de la BIOS. Daca nu, poate e o incompatibilitate a noului BIOS cu vreo componenta. Mdah, 27 de pagini in discutia asta... https://forum-en.msi.com/index.php? threads/warning-z490-boards-problem-with-recent-bios-updates.367575/page-27

| DavidAntonio explică (pentru GabiDumitrescu):

Si ce ar trebui sa fac?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DavidAntonio):

O intrebare foarte buna, dealtfel. Nu stiu, uita-te prin forum, vezi daca a patit cineva ca tine, poate iti da vreo idee un mod, cineva. Eu cu placa aia de care ziceam am avut probleme in sensul ca un update de BIOS a facut performanta memoriei absolut mizerabila - ceea ce a tras in jos performanta intregului sistem, desigur. Oficial nu au recunoscut asta, dar un mod de pe forum a reusit sa reproduca eroarea mea si sa confirme ca nu era ceva limitat doar la un tip de memorie sau doar la versiunea mea de BIOS, timp de vreo 3-4 update-uri nu au rezolvat problema. Intr-un final, au rezolvat-o desi nu au confirmat niciodata oficial existenta ei...

| DavidAntonio explică (pentru GabiDumitrescu):

M-am uitat pe forum, dar sunt foarte speriat din cauza ca abia mi-am facut pc ul, am sa mai incerc sa dau reset la bios…

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DavidAntonio):

Nu ai de ce sa fii speriat, ca oricum e in garantie. Totusi ar trebui sa poti reveni la BIOS-ul functional... asta daca e buba cu BIOS-ul, insa ceva e dubios daca indica placa de baza ca e ceva de procesor. Ai putea incerca cu alt procesor daca ai la dispozitie, ceva cit mai slab.

| DavidAntonio explică (pentru GabiDumitrescu):

N am niciun procesor generatia 10, 11… m-am uitat pe forum, si zicea ca nu detecteaza procesorul biosul nou sau cv de genul

| DavidAntonio explică (pentru GabiDumitrescu):

As putea face bios flashback daca nu am acel buton special?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DavidAntonio):

Daca e BIOS fault, ar trebui sa isi faca placa de una singura... daca nu, poti incerca cu jumperul de pe placa de baza. Vezi in manual, pagina 72. Nu am reusit sa gasesc referinte la dual BIOS pe nicaieri, intreaba eventual pe forum sau uita-te cu atentie prin topicul ala pe care l-am mentionat mai sus, ca eu acum din pacate am alte chestii de facut si o sa imi iau zborul.

| DavidAntonio explică (pentru GabiDumitrescu):

Am incercat tot. nu merge nimic

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DavidAntonio):

Meh. E treaba de garantie, probabil... desi nu ar fi trebuit sa se intimple asa ceva, nu are nici o logica.

| DavidAntonio explică (pentru GabiDumitrescu):

Sper sa pot rezolva, si asa sunt plin de nervi ca am nevoie de pc….

| ywar a răspuns:

Ai instalat un update de bios nepotrivit. Este foarte posibil sa-ti fi bulit calculatorul.

| DavidAntonio explică (pentru ywar):

L-am instalat pe cel fix de la MSI Z490 MPG Gaming Plus, de pe site ul msi

| agent0007 a răspuns:

Pentru ce ai facut update? De unde l-ai luat? Cauta sa faci downgrade da a mai poti.

| DavidAntonio explică (pentru agent0007):

Am facut update deoarece era o versiune mai noua disponibila, update ul l-am luat de pe site ul official msi, cum sa fac downgrade?