| Stefan123x a întrebat:

mi-am luat o placa de baza Asus H110 R si trebuie sa ii fac update la bios ca sa suporte procesoarele de gen 7. Problema e ca nu stiu de unde sa descarc bios updateul. Daca ma puteti ajuta.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre versiunile anterioare pana la versiunea 3610 au mai fost cine stie cate revizii... Evident revizia in care s-a adaugat suportul pentru CPU a fost 1800, deci de acolo inainte, s-au mai rezolvat cine stie ce alte probleme. Dar cel putin pana acolo nu era support pentru acel CPU. Dupa ce adaugi GPL la masina nu mai scrii in fisa tehnica de peste 10 service-uri ca ai pus GPL pe masina acum 10 service-uri in urma. Scrii ca ai schimbat oglinda si parbrizul, ca erau zgariate, sau mai stiu eu ce, dar instalatia GPL a ramas instalata pe masina, nu a dat-o nimeni jos intre timp.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

De pe libertatea.ro sau evz, cred. Ai o placa de baza Asus. Asus are site oficial. De unde oare poti sa iei update-uri? Cred ca de pe Gigabyte.com...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca nu-i asa greu... https://www.asus.com/supportonly/H110M-R/HelpDesk_BIOS/

1800 e versiunea...

| Stefan123x explică (pentru anonim_4396):

Ok, dar scrie versiune 3610, asta banuiesc ca e bine, avand in vedere ca e peste 1800, insa scrie numai Improve memory compatibility, nu zice nimic de procesor, cum ca ar merge urmatoare gen de procesor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Stefan123x):

Intre versiunile anterioare pana la versiunea 3610 au mai fost cine stie cate revizii... Evident revizia in care s-a adaugat suportul pentru CPU a fost 1800, deci de acolo inainte, s-au mai rezolvat cine stie ce alte probleme. Dar cel putin pana acolo nu era support pentru acel CPU. Dupa ce adaugi GPL la masina nu mai scrii in fisa tehnica de peste 10 service-uri ca ai pus GPL pe masina acum 10 service-uri in urma. Scrii ca ai schimbat oglinda si parbrizul, ca erau zgariate, sau mai stiu eu ce, dar instalatia GPL a ramas instalata pe masina, nu a dat-o nimeni jos intre timp.

| Stefan123x explică:

Apropo, biosul trebuie sa fie updatat la cel putin 1800, nu stiu ce e aia, dar asa trebuie dincate am citit eu.