| paunmarianbr a întrebat:

Salut TPU
Am o problema
Cineva mi-a hackuit PC-ul, adica mi-a intrat pe PC si mi-a blocat accesul la descarcai si la altele.
Cum pot face sa mi le deblochez din nou?
Va rog mult de tot sa spuneti
Multumesc Mult
Dau funda la cel mai rapid raspuns.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Mai intai da un restart si cand apare prima poza pe desktop apasa tasata F8 de multe ori pana apare o pagina neagra cu scris alb ->selectezi din sageti SAFE MODE with internet si apoi clik pe Enter! Dupa ce ai intrat in Safe Mode descarca:
Descarca Malwarebytes Anti-Malware de aici http://fileforum.betanews.com/detail/Malwarebytes-AntiMalware/1186760019/1 si salveaza-l pe Desktop.
Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.(spune ce a gasit aici)
Apoi descarca:
Combofix
http://www.softpedia.com/progDownload/Combofix-Download-152805.html
sau direct exe http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe
Apoi asigura-te ca ai inchis toate programele care ruleaza (yahoo messengre, firefox, etc) si ruleaza ComboFix. Te va intreba daca sa inceapa curatirea. Apasa 1 si da-i Enter. Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.
La sfarsit va afisa rezultatele scanarii. clik pe remove!
PE tot timpul scanarii te deconectezi de la internet si dupa mai vorbim (lasa pm) Bafta!

3 răspunsuri:
| GenetiX a răspuns:

Eu cred ca acel Cineva sunt parintii tai. Parerea mea este ca placa de retea are DNS custom big grin Eu insa nu-ti dau mai multe detalii doar pentru ca cred personal ca e o politica familiala la mijloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai routter sau ceva de genul care se conecteaza cu parola si nume incearca sa le schimbi si daca nu reinstaleaza windowsul asa vei scapa sigur de probleme.

| pishpi4u a răspuns:

Windows firewall si scoti exceptiile FUNDA? big grin