| Hiller1 a întrebat:

Salut, TPU!
Am o problema cu facturile la curent. Nu stiu daca doar la mine se face, dar odata la 3-4 luni se intampla sa vina o factura la curent uneori de 10 ori mai mare. Problema nu este chiar asta, eu stiu, din ce am citit ca factura, dupa un calcul (din mai multe) ca ar trebui sap latesc pe KWh 0.90 ron cu tot cu tva. Ultima factura a fost de ~2.000 ron, ceea ce nu e prea frumos sa vezi daca nu ai consumat atat (2.000 de kw intr-o gospodarie)

Am doua calculatoare unul MID-end (decent) si unul HIGH-end (mai bun), (unul nu este al meu) pentru care primesc certuri de la parinti ca acestea cosuma jumatate din factura (~1.000 kwh) ceea ce mi se pare prostesc. Ei nu vor sa ma asculte ca nu e asa nici dupa ce am masurat si cu un dispozitiv pe care il bag in priza iar dupa pun calculatorul si imi arata kwh totali de cand a pornit si W. Ei spun ca nu cred ce scrie acolo. Totusi ma pun sa platesc jumatate din factura (~1.000 lei). As plati fara nici o problema (tin sa mentionez ca am mai putin de 18 ani) daca as sti ca as consuma atat.

Ce pot face? Pot cumva contacta furnizorul sa verifice calculatoarele? Exista o solutie?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da indexul lunar! Ei nu-l citesc 2 luni si in a 3-a se face regularizarea. Eu am cont pe site-ul ENEL si dau lunar indexul. In felul asta evit treaba asta de a se amari brusc factura. nu stiu la ce furnizor esti dar trebuie sa aiba si el functia de autocitire, ori pe site, ori prin numar de telefon.

| Hiller1 explică (pentru Salontanul):

Cred ca ar trebui, intr adevat sa transmit index ul lunar. Pana acum nu am facut asta si stiu ca il pot transmite telefonic. Sunt la electrica.

| Salontanul a răspuns (pentru Hiller1):

Eu am si cont la electrica pentru cumnata mea care nu se pricepe la internet. Asa face si i-l transmit lunar fara telefon. Doar imi pun telefonul sa sune in ultima zi a lunii si gata.

11 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Dai in judecata
eu am auzit de la multe persoane povesti asemanatoare
am fost zilele trecute pe la o companie dinasta mare de energie
si am stat o zi la coada
si am auzit de la foarte multi oameni ca au diverse probleme datorita facturilor
opinia mea este ca exista posibilitatea ca acest act sa fie de fapt un atentat de sabotaj prin miturirea persoanelor care sunt deja angajate la o firma ca sa faca belele acelei firme in favoarea altei firme
sau este posibil ca sa vrea sa jegmaneasca clientii proprii clienti in mod intentionat.

MAMA AVEA UN CHIOSC IN ANUL 1999
AU VENIT UNII SA II SCHIMBE CONTORUL ELECTRIC CU ALTUL DIGITAL
dar când au citit fostul contro l-au citit cu o cifră de 1 in față
așa că a trebuit să plățescă o grămadă de curent in plus
apoi a facut spume si au găsit ăia contorul in depozit
exact controul respectiv
doar că a spus că banii inapoii nu poate sa ii dea
asa ca o sa o lase fara curent la magazin pana cand plateste factura
apoi poate sa consume oricât de curent dorest ca să se compenseze
până când o să ajungă la cât curent au exagerat ei că ar fi consumat
asa ca nu i-au dat banii inapoi
si a trebuit sa platesca o factura gigantica
urmând să o lase sa consume curent de toti acei bani pe care i-a dat pe nedrept

| doctorandus a răspuns:

Eu cu nspe routere și două calculatoare am avut un consum mediu pe anul 2021 de 349 Wați. Calculatoarele nu consumă mult, cu excepția unor sarcini lungi și grele. De exemplu jocuri puternice la rezoluție maximă, randare, etc.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Porteaza-te la Hidroelectrica.

| anonimuIl a răspuns:

Te-au păcălit părinții tăi că consumi mult curent cu calculatoarele.

| Hiller1 explică (pentru anonimuIl):

Mai nu e treaba de asta ca nu au problema. Asta le am spus si eu ca stiu asta. Problema e ca ei chiar cred lucru ca pc ul consuma atat ("da alea cu ce functioneaza") mai ales ca am un setup destul de mare, dar am verificat si nu consuma atat in niciun caz

| anonimuIl a răspuns:

Sunt disperati părinții tăi că tu la 17 ani stai toată ziua în fața calculatorului.

| Hiller1 explică (pentru anonimuIl):

Nu imi pierd timpul la calculator si stiu si ei asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verifica contor-ul 2-3 luni(noteazati numarul de kWh), si o luna incearca sa reduci timpul petrecut la calculator iar in urmatoarea folosestelc cat mai mult. Daca vor exista diferente foarte mari, vei avea raspunsul cautat, cu toate ca ma indoiesc ca un PC poate consuma atat de mult. Daca aveti boiler electric probabil consumul vine de aici iar variatia in facturi este probabil datorata utilizari iregulate a acestuia.