| CrySty_Cristian_ a întrebat:

Salut TPU! Am o "problema" cu internetul si habar nu am cum sa o rezolv.Deci,eu am pachet gigabit digi si prin cablu nu trece de 100mb/s (am si schimbat din control panel speed & duplex la gigabit full dar degeaba) si as vrea sa va intreb,ce cablu este bun care sa fie gigabit, am luat un cablu la 20 si ceva de lei de pe eMAG si ma gandesc ca de la el ar putea fi problema. Sa mentionez ca am 2 mufe bagate in router, una e pc-ul meu si a 2-a e o camera jortann wifi.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ai nevoie cel putin de cablu CAT5E, (CAT5 nu e suficient)
sau mai bun (CAT6, CAT6A, CAT7,.)

Recomand sa nu te zgarcesti, si sa cumperi direct CAT7.
Gandeste-te ca il iei pentru urmatorii 10 ani, minim.

De ce recomand CAT7?
Pentru ca suporta 40Gbps, si pentru ca orice brand/varianta ai cumpara, e ecranat.
Pe masura ce creste numarul clasei, ecranarea e mai bine realizata.

https://utahbroadband.com/......cable.jpeg

####
PS: notatia corecta e 100mbps.
Viteza internetului nu se exprima de obicei in MB/s (dar se poate transforma, daca se doreste.)
(100mbps (megabiti/s) inseamna 12.5 MB/s (megabytes/s), pentru ca se imparte 100 la 8;
1 byte e format din 8 biti)

Cum spuneau colegii, conteaza si componentele din restul "ecuatiei"

Modemul + routerul trebuie sa suporte cel putin viteza din contract, sau mai mare (deci Gigabit).

Placa de retea Ethernet trebuie sa fie cel putin Gigabit, adica 10/100/1000.

Procesorul trebuie sa aiba minim 4 nuclee la o frecventa decenta, si sa fie de preferinta un Core i5/Ryzen 5.

| CrySty_Cristian_ explică (pentru NLS):

Multumesc pentru raspuns, am un i5 pe pc, modemul este mediabox fiberhomedar presupun ca nu conteaza modelul.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Viteza de transfer se imparte intre conexiuni.
Daca camera ta ocupa o banda de viteza /transfer, doar ce ramane disponibil va fi accesibil pentru restul conexiunilor.
In plus, si router-ul "consuma" viteza, cand comuta intre conexiunile de iesire (inclusiv wi-fi), asfel fiind pierduta chiar si peste 30-40% de viteza.
Mai conteaza si placa de retea si calculatorul insasi.

| doctorandus a răspuns:

Modemul trebuie sa aiba Ethernet Gigabit. Routerul trebuie aiba Ethernet Gigabit pe toate porturile. Cablul trebuie sa fie Cat5e sau mai bun.

| doctorandus a răspuns:

Si tehnic 100 MO/s=800 Mbps. Ethernet Gigabit=1000 Mbps=125 MO/s.

Gigabit=12.5% din Gigaoctet.

| Seuz a răspuns:

Salut, recomand cat6 si nu o sa ai probleme, cam de la asta e problema, nu te astepta la viteze mari prin Wi fi dsr daca iei cablu Cat6 prin fir o sa fie viteza promisa