| xGamerZ212 a întrebat:

Salut TPU, am o problema cu un pc cu urmatoarele specificatii:
-Ryzen 5 2400g
-gtx 1050 ti
-8gb ram ddr 4
-ssd de 250 gb plus hard 1tb
-sursa ejoy de 500w
Ideea e ca de multe ori cand vreau sa il pornesc,monitorul sta aprins si nu afiseaza absolut nimic,nici bios nici nimic,nici ca nu ar fi semnal la monitor,isi ia un fel de,, freeze"
pasta e schimbata si la placa si la procesor, problema nu este de la placa suta la suta pentru ca asa face si pe integrata.Si cu toate ca am schimbat pasta termica la placa si procesor parca....parca....mai simt franari in jocuri cum ar fi fortnite/pubg

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cum a început sa iti spună Trust Master, verifica ramul, dar daca e un fel de freeze temporar, aproape sigur nu e de la RAM.
Scoate totuși plăcuțele din slot, nu atinge zona contactelor nici cu mana, nici cu materiale textile electrizante, si punele în alte sloturi, sau testează câte o placa pe rand în fiecare slot.

Acel freeze poate avea legătură mai degrabă cu sursa, care e o pocnitoare, si te poate lăsa fără întreg sistemul.
Brandurile îndoielnice au un număr mare de produse neconforme sau proaste, pentru ca CTC ul lasă de dorit, si folosesc componente de duzina.

Daca procesorul nu primește voltaj potrivit, il poți chiar și arde.
Certificarea bronze sau mai mare nu are insa mare legătură cu calitatea unei surse, ci cu eficienta ei, arata randamentul.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Hardu tau e pe duca ori trebuie o reformatare buna

| Lester23 a răspuns:

Sunt anumite soft-uri in care sa arate starea hard-ului tau. Acolo vezi clar ce bad-uri ai si dacs trebuie fragmentat.

| THRUSTMASTER a răspuns:

1. Monitorul nu se aprinde uneori
Testeaza monitorul cu alt pc / device
2. Daca monitorul totusi e ok vezi placa de baza / bios. Iti da sunet de post bootare? Vezi manualul cartii.
3. Contacte imperfecte pe placa de baza. Scoate memoriile din slot si stergele bine cu guma de sters, da, GUMA DE STERS. Trebuie sa fie aurii. La fel si placa video.
Daca ai dubii scoate tot ramul si porneste sistemul, auzi daca bipaie.
Trebuie sa iei prin eliminare. Nu zic ca nu ai o problema la hdd / ssd dar pornirea greoaie / lipsa semnal nu are legatura cu hdd, stiu ce vorbesc.
Ps: soft verificare hdd - hd tune

| THRUSTMASTER a răspuns (pentru THRUSTMASTER):

PS: Sursa aia e pocnitoare, ia ceva bronz minim. De la sursa aia poti sa prajesti tot pc-ul. Seasonic sau ceva cu nume.

| xGamerZ212 explică (pentru THRUSTMASTER):

Eu m-am gandit mai mult ca ar trebui un reset la bios, pentru ca nu apare nici dansul atunci cand necesita,, a doua cheie" adica e freeze complet nu doar ca nu afiseaza, ssd si hard au 100% health.

| THRUSTMASTER a răspuns (pentru xGamerZ212):

Vezi ce versiune de bios ai, vezi pe pagina producatorului care este ultima versiune si ce anume imbunatateste. Ce placa de baza ai?
Legat de agatarile in joc pot sa iti spun ca pentru jocurile alea ai un sistem low - mediu iar daca sursa nu da cat trebuie sistemului, procesorului si placii video, apar probleme. Iti recomand un upgrade astfel:
1.prima oara incearca o sursa mai buna, daca imi spui un buget pot sa iti recomand
2. Minim 16 GB ram iti trebuie in zilele noastre, daca ai 8GB format din 2 de 4 GB o sa simti la buzunar si mai mult upgrade-ul.
De obicei agatarile in sistem sunt de la resurse insuficiente sau putere insuficienta.

| xGamerZ212 explică (pentru THRUSTMASTER):

S-a rezolvat cu update de bios, acum ce e mai bun din punctul tau de vedere, 16gb ram 3200? sau 24 2133?