| nelyly a întrebat:

am o problema cu un pc! il bag in priza si se aude cum unitatea ruleaza.este curet pe placa de baza,dar monitorul nu se aprinde! daca o sa spuneti ca monitorul este defect, nu este adevarat pentru ca l-am probat la monitor! va rog ff mult! funda mare!

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu stiu cum ai probat monitorul la monitor, dar verifica, probeaza si placa video, si, eventual, curata pc-ul de praful din interior.

| nelyly explică (pentru neutrino):

Scuze am vrut sa spun ca l-am probat la laptop!

| dannyel86 a răspuns:

Problema ta se poate rezolva fie cu ajutorul placii video, fie tine de rami. Daca te pricepi, demonteaza placa video si ramii, curata de praf piesele si sloturile in care intra cu o perie fina si reconecteaza-le pe placa de baza. Simptomul prezentat de tine l-am intalnit, din experienta personala, la inlocuirea monitoarelor. Daca nu vorbim de acest caz si monitorul a functionat anterior, exista posibilitatea sa fie probleme cu placa grafica. Daca ai o piesa de rezerva sau poti imprumuta una, ai putea afla daca sursa problemei tine de placa video sau de altceva.

| nelyly explică (pentru dannyel86):

Am 3 placi video + cea de pe placa de baza dar nu merge! i-am schimbat si procesorul! mai ramane sa incerc sa i-au placca video de la pc-u meu si sa il pun la asta! ma ocup cu calculatoarele stiu sa le fac dar la problemele de genul asta nu stiu ce sa ii fac pentru ca sunt nou pe meserie!

| AlexDu a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema. La mine cand am schimbat procesorul mi-a mers, dar incearca sa-i schimbi placa video, poate iti va merge :d. Funda?

| sorinikfrumy a răspuns:

Pai eu zic mai intai sa verifici daca monitorul are cablul bagat in unitate. Ar fi bine sa te consulti cu un specialist care sa ti-l si verifice!

| Terro a răspuns:

Imi pare rau sa-ti dau o veste prosta dar monitor ii ars asa am patit si eu

| Terro a răspuns:

Monitor ars am patit si eu