| BN21K a întrebat:

Am o problema.
De doua zile nu-mi merge netul și nu știu ce are sau cum îl pot repara...
Când vreau sa intru în browser îmi apare o chestie pe nume b-link și trebuie sa introduc numele și parola.
Habar n-am pentru ce este. Ori ca intru pe YouTube sau Facebook îmi apare chestia aia în fata.
Va rog dacă vi sa mai întâmplat sau știți sa răspundeți sa mă ajutați și pe mine. Dau funda!
Mulțumesc happy

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

„b-link" vine cel mai probabil de la router-ul care e fabricat de Benq - iar B-Link (xxxx) sunt diverse modele de-ale lor.
Deci ți se cere user-ul și parola pentru a intra în configurarea sa, ori pentru acces wifi.
Pentru configurare, cele mai uzuale combinații user / password sunt:
- admin / password
- admin / admin
- admin / 1234
- Admin / admin
IP-ul default de configurare 192.168.1.1
Pentru acces în rețeaua fără fir, user-ul și parola le setezi la configurare, deci tot acolo va trebui să intri mai ntâi, dacă ai lăsat cumva valorile de acces implicite și un vecin glumeț a „meșterit" prin ele.
Evident, după ce resetezi cum trebuie router-ul, ca să uite tot, revenind la setările din fabrică.