| Ponce a întrebat:

Am o problema, deci sa incep:
Am un cooler numit "AVC" pe procesor amd sempron 3200+ / 1.83 ghz. Faza este ca procesor'ul ajunge la 60 de grade, deoarece cooler'ul este setat pe 1900 de RPM. Am umblat prin bios, si am gasit o setare care face cooler'ul sa aiba 5500 RPM.
Mentin ca acel cooler "AVC" suporta maxim 6500 RPM, am vazut pe net. Cine'va mi-a spus ca risc sa mi se arda cooler'ul, daca il tin la rotatii'le astea[5500]! Dar prefer sa mi se arda cooler'ul decat sa mi se prajeasca procesor'ul.Este Adevarat? Are cum sa se arda cooler'ul?

12 răspunsuri:
| MikeAlexis a răspuns:

Ai 60 de grade in full load? sau in idle?

| Ponce explică (pentru MikeAlexis):

In idle.

| MikeAlexis a răspuns (pentru Ponce):

Ciudat..coolerul procesorului meu sta in 1370 RPM (idle.) Oricum, sunt o gramada de interpretari de ce ai 60 grade. De la pasta termica pana la praf si wire management in carcasa, temperatura camerei, model de procesor, vechime.etc
De obicei fanul procesorului este setat pe automat (stock)

| Ponce explică (pentru MikeAlexis):

Am rezolvat. Am pus cu speedfan! Dar cate rotatii ar trebui sa pun normal? Ca eu zic ca 1900 sunt putine, si se incalzeste. Cate rotatii?

| MikeAlexis a răspuns (pentru Ponce):

Dami un id de messenger, comunicam mai rapid

| Ponce explică (pentru MikeAlexis):

Psycho_cs61 da-i add

| timilian90 a răspuns:

Da este posibil sa ti se arda daca ruleaza mult timp la peste 6000 rotatii, dar eu zic ca mai bine dai 5 - 10 lei pe un cooler nou cand o sa se arda asta decat sa dai vreo 200 ron pe un procesor pe care mentionez trebuie sa fie special pentru placa de baza care o ai. o recomandare e sa foloesti Speed Fan si sa ii regezi viteza de acolo sau ma mai adaugi un cooler langa procesor sa ajute racirea care sa fie alimentat dintr-un fan de pe placa de baza. o alta solutie sa cumperi pasta termoizolatoare si sa o aplici intre racitor si procesor. e posibil ca pasta care o ai acum la procesor sa fie prea veche ceea ce are ca efect cresterea temperaturii procesorului! Mult Succes!

| Ponce explică (pentru timilian90):

Lasa'mi ID-ul de mess sau SKYPE'ul sa ma ajuti cu speed Fan.

| Blade82 a răspuns:

Se poate arde normal. Nu ai optiune sa il pui pe Auto?

| Ponce explică (pentru Blade82):

Nu are. Eu am intrat la CPU FAN REGULATION - ENABLED/DISABLED, era pus pe enabled, si eu l-am pus pe disabled si de acolo am rotatiile 5500.
Am deschis unitatea si am vazut ca, eu am 2 intrari la mufa de la cooler. Una numita "CPU FAN 1" si alta numita "CPU FAN 2". CPU FAN 1 = 1900 RPM | CPU FAN 2 = 5500 RPM. Le-am incercat eu pe amandoua, si este asa cum am scris mai sus.

| Blade82 a răspuns (pentru Ponce):

Lasa CPU FAN Regulation pe Enable.

| Ponce explică (pentru Blade82):

Ok. Mersi.