| erdeyu a întrebat:

Am o problema din vara la calculator, imi tot apar linii negre/colorate(depinde pe ce imagine/site ma uit, vorbesc de culoare) nu stiu de ce. Si de fiecare data trebuie sa-i dau restart si iar restart si tot asa. Ma puteti ajuta? E cumva o problema de la placa video sau ce?

Răspuns Câştigător
| Urzi23 a răspuns:

Se poate sa ai probleme cu PV poti lua cu imprumut de la un prieten o PV si sa o folosesti un timp. Poti scoate PV si sa te uiti pe ea vezi cum are racirea poate ai bafta sa fie radiatorul de la cipsetul PV plin de praf si se incalzeste prea mult. Dupa ce ii faci o curatenie vezi cum se comporta daca face la fel este 70-80% PV beteaga.Cind te uiti in calculator vezi de condensatori umflati pe P B. Daca inlocuiesti PV vezi sa fie comp cu sistemul in special p de baza. Poti baga un ochi pe www.okazii.ro placile sunt ieftinache dar o cumperi numai cu proba la greu si tiganeala la pret. Daca are placa video integrata ai cam dat de necaz eu zic ca vinovata este placa video. Bafta

4 răspunsuri:
| elenyss a răspuns:

Da, placa video sau placa de baza.

| tacitacitaci a răspuns:

Sau monitoru, poate ai cativa pixeli stricati.
Merita sa vezi ce ar fi ori despre ce a zis elenyss ori ce am zis eu, sau amandoua

| erdeyu explică (pentru tacitacitaci):

Monitorul e nou ce sa zic are vreo 2-3 ani. M-am gandit sa cumpar o placa video noua. Mai astept pareri.

| tacitacitaci a răspuns (pentru erdeyu):

Poate sa fie nou dar poate l-ai bruscat/a cazut, sters gresit sau poate te-ai enervat si ai dat cu pumnu-n el si daca ai mai mult de 18 ani s-ar putea sa fi venit din bar beat si nu mai sti ce ai facut(e doar o gluma faza cu betia)