| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,am o problema, inainte ma uitam in videoclipuri in 60 de fps iar deodata am observat ca nu ma mai pot uita in 60 de fps-uri.Acum merg doar in 30, inainte mergeau in 60. Ofer funda! PS:FARA RASPUNSURI DE GENUL 'SE MISCA BINE SI IN 30', am s3.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Pai... se misca bine si in 30. happy
Chiar nu inteleg, ce nevoie ai de 60 fps, cand ochiul uman discerne o diferenta doar pana la 15 fps, restul fiind prea rapid pentru el? E ca si cu culorile la dispozitivele ce le avem, cica peste 16 milioane, dar e vorba doar de 16 milioane de lungimi de unda ale luminii ( lungimea de unda da culoarea, si fiecare nuanta isi are lungimea ei de unda). Noi, oamenii, nu facem diferenta decat intre vreo 15000 de culori. Totul e bla-bla cu cele 16 milioane, pentru ca nu facem diferenta, e ca si cand nu ar fi. 16 milioane sau 16 mii, cam tot aia e pentru ochiul uman. La fel e si la fps-uri. Din cate stiu, nu conteaza la videoclipuri, ca tu de asta ziceai, insa conteaza la jocurile serioase, pentru ca si in functie de asta, jocul ruleaza frumos sau nu.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca filmele se inregigistreaza cu 30 fps (cadre pe secunda) si tu le redai cu 60 fps, atunci se vor vedea cu viteza DUBLA de redare,
La fel, e valabil si invers: un film de 60 fps redat cu 30 fps se vede la jumat de viteza, cu incetinatorul.

Stai linistit, player-ul de film este mai destept decat tine si va alege la redare normala numarul de fps cu care viteza de redare este corecta (asta daca nu-i dereglezi parametrii, manual)... tongue