| eduardooo a întrebat:

am o problema mare. cand apas pe tasta backspace mi se pune browserul in fullscren sau cand apas pe tasta a imi scrie 'azq' sau pe tasta x imi scrie 'xwS/X sau daca apas pe orice tasa imi scrie o prostie asa 'ggfr' jjjhhg' etc.Va rog ajutati-ma si acum am scris cu 'On_Screen_Keyboard' de la windows.

2 răspunsuri:
| Supps a răspuns:

Ori ai un virus in calculator care se joaca cu tine, ori tastatura este stricata. Cel mai probabil este ca ai un mic virusel care detecteaza cand apesi o tasta si introduce in keyboard stream (transferul de date dintre pc) si tastatura ceva in plus. Sunt sigur in proportie de 90% ca e virus deoarece ai spus ca pentru x iti apare "x..." dar incepe cu x, pentru a iti apare "azq", dar incepe cu a. Asta se intampla deoarece api-urile din Windows permite simularea apasarii unei taste (introducerea de date in keyboard stream), lucru care se face destul de usor. Programatorul virusului (probabil un copil de 12 ani ce a urmarit un tutorial pe youtube), a facut astfel incat atunci cand tu apesi o tasta, virusul introduce in fluxul de date de la tastatura cateva caractere in plus, iar pentru tastele functionale nu stiu cum sa-ti explic acum, tot ce conteaza este ca trebuie sa iti cureti calculatorul.

| Iulian_Tarcan_1993 a răspuns:

Modifica limaba de tastatura jos sau e tastatura ori windowsul, da ce windows ai ca mi dau seama
de problema