| FloriniReaL a întrebat:

Am o problema urgenta, astept cat mai repede raspunsuri.
Deci, eu am un pc si ma conectez la internet prin cablu Ethernet - lan. Am niste rude la mine care au un laptop si ar dorii si ei sa se conecteze la internet insa nu mai am nici un cablu in plus, insa modemul este wireless si ar trebui sa se poata conecta, insa cand aleg una din cele 2 retele care apar acolo imi apare "Windows was unable to connect to NUMERETEA". Tin sa mentionez ca de pe telefoane merge foarte bine, iar de pe laptop nu merge la nici una dintre variante. Nu stiu sigur daca e problema de la laptop insa la alt modem de la niste vecini merge sa se conecteze. Modemul meu wireless este mai vechi, trebuie sa fac niste setari sau altcevA? Dau funda, help pls

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zi si tu modelul modemului ca sa ma uit un pic prin meniu.

10 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Descarca si instaleaza programelul : http://www.wifihotspotcreator.com/ Cu ajutorul lui, vei putea transmite semnal wi-fi cu laptop-ul. Tot ce trebuie sa faci pentru a nu-t da eroare este sa ai cablul de net in laptop, la fel si wi-fi pornit. Intrii in programel, pui un nume relelei tale wi-fi, o parola de minim 8 caractere, selectezi placa de retea, si dai start.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

Si sa stea cu el pornit, atat timp cat rudele se joaca pe net?

| Jipa95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Absolut.

| FloriniReaL explică (pentru Jipa95):

Deci eu am internet pe PC prin cablu lan, si mai am nevoie de inca un cablu ca sa mearga si pe laptop, insa nu am. laptopul are wi-fi, merge in unele locuri dar aici nu stiu de ce imi da eroarea de mai sus. tin sa precizez ca pe telefoane merge fara probleme wifi!

| Jipa95 a răspuns (pentru FloriniReaL):

Si urmeaza intocmai pasii pe care ti i-am explicat eu mai sus!

| FloriniReaL explică (pentru Jipa95):

Si asta trebuie sa o fac de pe PC sau de pe Laptop? Si inca ceva, cum selectez placa de retea ca apare NONE.

| Jipa95 a răspuns (pentru FloriniReaL):

De pe laptop, cu mufa de net in el.

| FloriniReaL explică (pentru Jipa95):

Da si ce pun la placa de retea? Nu imi apare nimic, scrie doar none...

| FloriniReaL explică (pentru Jipa95):

Nu stiu daca m-ai inteles. Eu am un PC. Nu am probleme cu el, merge netul. Dar am o problema la laptopul varului meu care imi da eroarea de mai sus cand ma conectez la wi-fi. Pe telefoane merge wi-fi-ul, doar ca pe laptop nu merge. Eu vreau sa fac wi-fi sa mearga pentru LAPTOP!

| FloriniReaL explică:

Vreau si alta varianta daca se poate, una fara hot spot wi fi ala.