| Andrei_3187 a întrebat:

Am o retea wi-fi in bloc fara parola la care ma conectez de pe telefon(S2) dar nu imi merge internetul. Are cineva vreo idee daca imi trebuie niste setari in plus pentru telefon?(cu toate ca m-am mai conectat la vreo 3-4 retele wi-fi si internetul mergea, doar la asta nu merge). Multumesc anticipat!

17 răspunsuri:
| daassh a răspuns:

Daca nu merge inseamna ca nuai smenal suficient, si de aceea telefonul nu se poate conecta la el.Succes!

| Andrei_3187 explică (pentru daassh):

Salut. Am semnal aproape full.

| Tagaso a răspuns:

Are filtrare după Mac, doar aparatele îregistrate deja se pot conecta.Rezolvarea e :deschizi un browser tastezi 192.168.1.1,sau192.168.10.1se deschide Web configurator, cauți filtrare după Mac și adaugi și Mac-ul tău(clone Mac)

| Andrei_3187 explică (pentru Tagaso):

Daca ai putea fi putin mai precis ( andreim191 ), raman vesnic dator.

| Andrei_3187 explică (pentru Tagaso):

Mersi frumos, dar nu prea inteleg, daca bag 192.168.1.1 imi apare sa bag username si parola si aici m-am pierdut.

| Tagaso a răspuns (pentru Andrei_3187):

Adică deschide Internet Explorer sau Mozilla și tastează adresa

| Tagaso a răspuns (pentru Andrei_3187):

Admi admin

| Tagaso a răspuns (pentru Andrei_3187):

Important e IP Address Filter/MAC Address Filter/Domain Filter să adaugi telefonul tăuWireless MAC Filtering este cea mai simpla metoda pentru limitarea accesului intr-o retea wireless. Doar echipamentele wireless, carora in prealabil le-a fost inregistrata adresa MAC in router sau Access Point, se vor putea conecta in reteaua wireless.

| Andrei_3187 explică (pentru Tagaso):

Nu merge cu Admin user admin pass

| Andrei_3187 explică (pentru Andrei_3187):

Ba da, am intrat ( admin admin )

| Andrei_3187 explică (pentru Tagaso):

Dar nu are filtru pentru mac : Wireless MAC Address Filtering: Disabled

| Tagaso a răspuns (pentru Andrei_3187):

Atunci alta e problema:Ai programul programul root explorer instalat pe telefon,. Intri in root explorer, si te duci in folderul /system. Apasati butonul W/R. Faci o copie de rezerva a fisierului wpa_supplicant (din /system/bin) oriunde doresti(sa nu il pui in aceeasi locatie cu fisierul de la punctul root explorer). Muti fisierul wpa_supplicant de la punctul 1 in folderul /system/bin.Restart la telefon.

| Andrei_3187 explică (pentru Tagaso):

La '' apasati butonul W/R " nu inteleg care e ala. Multumesc

| Tagaso a răspuns (pentru Andrei_3187):

settings->wireless and networks MORE->Mobile Networks->si la Access point names să fie selectat serviciul de internet nu de wap.

| Andrei_3187 explică (pentru Tagaso):

Este selectat serviciul de internet ( nu am decat internet si MMS )

| catablondu a răspuns:

Salut, verifica semnalul retelei respective, daca nu ti-a mers nici odata, e posibil sa aiba reteaua ceva. La telefon, nu ai nevoie de nici o setare, trebuie doar sa te conectezi.

| Andrei_3187 explică (pentru catablondu):

Semnalul e bun, si reteaua mi-a mers cu ceva timp in urma.