| anonim_4396 a întrebat:

Am o tableta Nexus 7 si i-am spart displayul. E inca in garantie. Mi-o pot repara ei? Am gasit pe net display, touchscreen si display cu touchsecreen, care e diferenta dintre ele? ...Depinde de cum s-a spart, cum s-a stricat ...adica este posibil ca sa nu o mai pot repara?

Răspuns Câştigător
| eucumine010 a răspuns:

Daca e spart doar geamul ala de deasupra display-ului, schimbi doar geamul, daca si display-ul e praf, le schimbi pe ambele. Daca nu iti poti da seama daca display-ul e afectat, schimba-le pe amandoua.

http://www.youtube.com/......p?/results

5 răspunsuri:
| eucumine010 a răspuns:

Nu ti-o repara in garantie. Depinde daca s-a spart doar sticla de deasupra display-ului (digitizer touchscreen), sau trebuie sa schimbi display si digitizer-ul.

| petriinna a răspuns (pentru eucumine010):

Mersi de raspuns., S-a spart incat pot sa iau bucatele din geam ....adica nu s-a spart doar deasupra crying(...deci, trebuie sa-mi iau doar display, sau si touchscreen, cum vine asta?

| petriinna a răspuns (pentru eucumine010):

Alta ...eu credeam ca displayul si geamul e tot una laughing...stii sa-mi spui care este diferenta dintre display, touchscreen si geam?
Pot sa zic ca e praf ...trebuie sa-mi pun toate alea trei enumerate mai sus?

| eucumine010 a răspuns (pentru petriinna):

Geamul ala se numeste Touch-Screen Digitezer, el transforma direct analog touch input in digital input, adica transforma si transmite comenzile ce le faci tu cu degetul pe geam(Touch-Screen Digitezer) pe ecran(display). Display-ul are rolul sa afiseze informatia. Nu sunt 3, sunt doar 2. Touch-Screen Digitezer si Display-ul. De obicei ele sunt lipite la cald intre ele cu un fel de silicon, dar se pot dezlipi tot la cald, este un pic greu de facut, dar se poate face. Uite aici http://www.youtube.com/watch?v=OtIFkIKtYf8

| eucumine010 a răspuns (pentru petriinna):

Daca e spart doar geamul ala de deasupra display-ului, schimbi doar geamul, daca si display-ul e praf, le schimbi pe ambele. Daca nu iti poti da seama daca display-ul e afectat, schimba-le pe amandoua.

http://www.youtube.com/......p?/results

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,

Hai sa iti spun eu cum sta treaba cu acest Nexus 7. In primul rand, da, se poate demonta touchscreen DIGITIZER de display, dar la loc nu se va mai pune in vid pentru ca modelul acesta de tableta vine la pachet, daca ma intelegi. Vin impreuna mana in mana, lipite. Un touchscreen cu display bun, adica Hydis (original) gasesti pe Internet (ai grija, multi vand marca Chungwa - care e de fapt o replica), cauta pe Okazii, Mercador, Tocmai.

Uite sa iti dau o mana de ajutor - http://mercador.ro/......1focr.html

Bafta la cumparat!