| Frank51 a întrebat:

am o tableta prestigio multipad pmp559d si mi s-a stricat incarcatorul deja de vreo 3 luni. Am incercat sa o incarc prin usb de la laptop dar nu merge. Incarcatorul ei era cu mufa subtire, oare doar prin acel port se poate incarca? Incarcatorul ei era de 5v 2A, eu am un incarcator pe microusb de 5v 1A, oare daca incerc asa se va incarca? Avand in vedere ca acest incarcator se va conecta la portul microusb.

5 răspunsuri:
| sosostore a răspuns:

Mai bine iti cumperi un nou incarcator de acelasi amperaj. Asa risti sa strici bateria tabletei. Vezi pe www.tableta-android.ro ca au tot felul de incarcatoare

| adry22 a răspuns:

Ar merge dar s-ar incarca putin mai greu

| babuinchel a răspuns:

Nu ar fi mai usor sa ii cumperi alt incarcator? Nu te juca cu diferenta de amperi pentru ca risti sa o distrugi

| Frank51 explică (pentru babuinchel):

Ar fi mai usor, dar nu am neaparata nevoie de ea. Ma gandeam sa incerc sa o incarc prin portul microusb dar poate se strica, desi mai toate telefoanele se incarca prin microusb acum...

| dannyel86 a răspuns (pentru Frank51):

Pentru a verifica o posibila problema, conecteaza tableta la un calculator (pc, nu laptop), iar aceasta ar trebui sa se incarce. Daca nu se incarca bateria, ori mufa de la tableta are o problema, ori chiar cablul respectiv. Fa teste, pentru a descoperi daca e nevoie de service sau e doar o problema legata de conectare/cablu.