| digital7shady a întrebat:

Tableta(Serioux) nu mai incarca prin portul microUSB, dar langa ea am vazut un alt port mai mic in dreptul caruia scrie DC-5V. Am cautat in manual si pe net, inseamna direct current. Intrebarea este: gasesc incarcator cu mufa pentru DC de 5 volti? Sau este incarcator de masina? Si daca e incarcator, il gasesc in orice magazin de IT(Altex, Flanco, etc)? La ce pret?

Răspuns Câştigător
| bugativeyRO a răspuns:

De obicei in zilele de azi gasesti cablu pentru incarcator USB care se termina cu mufa de 5v. Eu mi-am luat din piata Rahova cu 15 lei si incarcator USB si cablu DC-5V. Am si eu tot o tableta care se incarca la mufa de 5V si de 10 ori mi s-a intamplat sa nu vrea sa se mai incarce ( nici prin usb nici prin DC-5V ). E mai complicata procedura da te obisnuiesti. Trebuie sa scoti carcasa de la tableta si sa cauti cablul care uneste bateria cu ecranul si sa-l deconectezi de la baterie/ecran. O lasi la incarcat vreo 2 ore si dupa conectezi la loc cablul. O sa se incarce o sa vezi happy

| digital7shady explică (pentru bugativeyRO):

Nu se incarca la DC-5V fara sa deconectez acel cablu?

1 răspuns: