| ionutz9912 a întrebat:

am observat ca la procesoarele mai noi de exemplu Intel pentium dual-core, i3 au la specificatii mod de operare 64 de biti, la ce refera? Iar daca imi pun un procesor cu mod de operare de 64 biti trebuie sa am neaparat windows 7 pe versiunea 64 biti? va rog lamuriti-ma si pe mine, funda!

Răspuns Câştigător
| SouLIce a răspuns:

Un procesor pe 64 de biţi are o configuraţie mult îmbunătăţită, are mai mulţi tranzistori şi o viteză mai mare.
Diferenta e la marimea registrilor ( 32 de biti/registru fata de 64 de biti/registru ). Acesti registrii sunt folositi de procesor pentru calcule/executia programelor. Poti studia limbajul de asamblare pentru a intelege mai bine. Deocamdata, parerea generala e ca un sistem de operare pe 64 de biti consuma mai multa memorie iar registrii de 64 de biti ai procesorului sunt necesari doar in calcule stufoase, cum ar fi simulari.
Daca ai un procesor pe 64 biti si folosesti sistem de operare pe 32 atunci practic nu beneficiezi de avantajele de mai sus

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ai ghicit. Poti sa iti dai funda big grin

| adrianbestboy98 a răspuns:

Da doeaorece el nu ruleaza decat pe 64 de biti