| asiodfaijooij a întrebat:

Am pe calculator o versiune din 2008 a Nod32, iar cand incerc sa instalez Avast(ultima versiune), in timpul Setup-ului, Nod32 detecteaza virus. Mentionez ca Avastul este luat de pe site-ul oficial. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inainte de descarcarea avast va trebui sa dezinstalezi Nod32.
Pentru dezinstalarea unui program antivirus există mai multe posibilităţi:
1.Start/All Programs/programul antivirus şi Uninstall (dacă are această opţiune).
2.Start/Control Panel/Add or remove Programs/programul antivirus şi dai Remove.
3.Cauţi pe site-ul oficial programul lui de dezinstalare, de obicei se numeşte Removal Tool şi îl foloseşti.
4.Foloseşti un program de dezinstalare, gen Revo uninstaller.
5. Dacă nu-ţi reuşeşte cu nici una din cele 4 variante, mai ales dacă n-ai găsit programul oficial de dezinstalare, descarcă şi instalează un program numit Unlocker, acesta reuşeşte să dezinstaleze şi programele mai „recalcitrante."

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Descarca Avast fara sa il instalezi.Scoate cablul de net.Sterge NOD32 cu toate componentele.Instaleaza Avast. Apoi baga cablul de net si da-i restart la pc.

| SouLIce a răspuns:

Daca l-ai luat de pe siteul oficial nu are cum sa fie virusat asa se intampla daca ai deja un anti virus si vrei sa instalez altu vor intra in conflict
Deziinstaleaza nod 32 si apoi instaleaza avast

| mihnulet a răspuns:

Iti cauti altul pentru ca ori siteul de unde l-ai luat este virusat ori este antivirusul prea nou si creca sti ca, calculatoartele detecteaza chestile mai noi le prind ca pe un virus.

| asiodfaijooij explică:

Multumesc tuturor!