| florinel292 a întrebat:

am si eu o intrebare.am schimbat recent incarcatorul de la laptop.vechiul incarcator avea output:19volti si intensitatea 2, 15 amperi.noul incarcator are output:20 volti si intensitatea 3, 25 amperi...in timp ar putea aparea vreo problema? sa explodeze vreun condensator ceva?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Eu nu-mi explic de ce ai face asa ceva, daca tot il inlocuiesti de ce nu-l inlocuiesti cu ceva similar.
Depinde de laptop, bine in orice caz nu-i face, in cel mai fericit caz nu-i face nimic...

| florinel292 explică (pentru CataC):

Cel vechi s-a stricat.si incarcatorul cel nou asa l-am gasit...modelul meu de laptop este mai nou si nu prea sunt piese pentru el

3 răspunsuri:
| krysstal a răspuns:

E probabil, noi cand vedem diferenta mica de la 2, 15 la 3, 15 nu ni se pare nimic, dar poti suprasolicita niste piese, sunt facute sa functioneze intr-un anumit regim, pe termen scurt nu are nic, dar pe termen lung poate avea ca consecinta stricarea laptop-ului.Vezi si tu ce scrie in cartea laptop-ului.Trebuie sa arate acolo regimul de alimentare

| florinel292 explică (pentru krysstal):

Laptopul nu ar trebui sa aiba un circuit regulator?